صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا: فعالیت‌های طالبان و شبکۀ حقانی در پاکستان محدود نشده‌ است

امریکا: فعالیت‌های طالبان و شبکۀ حقانی در پاکستان محدود نشده‌ است

بر اساس گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، فعالیت گروه طالبان و شبکه حقانی در پاکستان محدود نشده است.
در این گزارش که به تازگی نشر شده، آمده است که هرچند اسلام آباد برای کمک به گفت وگوهای صلح افغانستان تعهد سپرده است، اما فعالیتهای طالبان را که از پناهگاههای امن درپاکستان نیروهای امریکایی و افغان را در افغانستان تهدید میکنند، محدود نساخته است.
در وزارت خارجه امریکا افزوده شده که : «طالبان و شبکۀ حقانی شماری از حملههای تهاجمی و پیچیده را در برابر نیروهای امریکایی و افغان از پناهگاههای امن در پاکستان طرح ریزی میکنند. نیروهای امنیتی افغانستان به گونۀ کامل مسؤولیتهای امنیتی را به دوش دارند. این نیروها با پشتیبانی نیروهای خارجی اقدامات تهاجمی در برابر هراس افگنان در افغانستان به شمول گروۀ داعش داشته اند.»
به گزارش طلوع نیوز، در بخش دیگری این گزارش، آمده است که ایران نیز از گروههای هراس افگن در افغانستان پشتیبانی میکند.
در این گزارش، از فعالیتهای شبکۀ القاعده و نیز پنهان شدن اعضای تحریک طالبان پاکستان در برخی از بخشهای مرزی ناامن افغانستان و پاکستان ابزار نگرانی شده است.
در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۷میلادی حملههای هراس افگنانه در جهان ۲۷درصد در مقایسه به سال پیش از آن کاهش یافته است اما گفته شده است که ۷۰درصد کل این حمله ها در پنج کشور افغانستان، عراق، نایجریا، سومالیا و سوریه رخ داده اند.
در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی در افغانستان باور دارند که اگر ایالات متحده فشارها بر پاکستان را بیشتر نسازد، این کشور به پشتیبانی اش از هراس افگنان ادامه خواهد داد – روندی که به باور آنان نخست افغانستان و سپس جهان را ناامن خواهد ساخت.