صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان و روسیه در مورد چگونگی نشست صلح مسکو صحبت می‌کنند

افغانستان و روسیه در مورد چگونگی نشست صلح مسکو صحبت می‌کنند

وزارت امور خارجه افغانستان می گوید هیأتی روز پنج شنبه عازم مسکو شده است تا درباره جزئیات نشست مسکو با مقامهای روسیه گفتگو کند. مقامهای مسکو گفته اند که روی تعیین تاریخ این نشست گفتگو صورت میگیرد.
صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به دویچه وله گفت که هیئتی به ریاست نصیر احمد اندیشه، معین اداره و منابع وزارت خارجه به مسکو سفر کرده است تا روی چگونگی نشست بعدی گفتگو کند.
مسکو میخواست به تاریخ چهارم سپتمبر نشستی را در مورد روند صلح افغانستان برگزار کند که طالبان نیز آمادگی خود به اشتراک در آن را ابراز کرده بودند.
اما بعد از یک گفتگوی تیلفونی میان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه آن نشست برای زمان نامعلومی به تاخیر انداخته شد.
پیش از به تعویق افتادن آن نشست، ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان اشتراک در آن را رد کرده بودند. قرار بود آن نشست با اشتراک نمایندگان ۱۲ کشور و هیئت طالبان برگزار شود.به گزارش رویترز، خبرگزاری روسی «ریا» روز گذشته از قول وزارت خارجه روسیه خبر داد که طالبان بازهم ابراز آمادگی کرده اند تا در این نشست شرکت کنند. همچنین خبرگزاری روسی انترفکس گفته است که مقامهای مسکو در دیدار شان با معین وزارت خارجه افغانستان روی تعیین تاریخ برگزاری این نشست صحبت میکنند.
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا حکومت در نشست مسکو که طالبان نیز شامل آن است اشتراک میکند، گفت که تاهنوز هیچ چیزی روشن نیست و هیئت افغانی روی چگونگی برگزاری این نشست صحبت میکند. صبغت الله احمدی در این باره افزود: "دیدار از مسکو به خاطر گفتگوهای صلح است. در این ملاقات روشن خواهد شد که نشست مسکو کی و چگونه برگزار شود. هر کشوری می تواند که افغانستان را در رسیدن به صلح کمک کند، البته با در نظر داشت این مسئله که روند صلح فقط و فقط به رهبری و مالکیت افغانستان باید باشد."