صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۰ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون رئیس‌جمهور: شورای امنیت سازمان ملل حمله بر گروه خاص قومی در افغانستان را به صورت مستقل بررسی کند

معاون رئیس‌جمهور:  شورای امنیت سازمان ملل حمله بر گروه خاص قومی در افغانستان را  به صورت مستقل بررسی کند

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در پی حملات اخیر تروریستی در غرب کابل، خواستار بررسی این حملات توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.
بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری، آقای دانش دیروز سه شنبه 20 سنبله، در دفتر کارش با تدامیچی یاماموتو، رئیس دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان، دیدار کرد.
آقای دانش در این دیدار، حملات اخیر بر غرب کابل را "هدفمندانه" خوانده که در آن یک گروه خاص قومی هدف قرار میگیرد و تأکید کرده است که این مسئله باید به صورت مستقل و جدا از بحث امنیت و مسائل سیاسی افغانستان در سازمان ملل و بویژه در شورای امنیت، مورد بررسی قرار گیرد.
تادامیچی یاماموتو، گفته است که از نهادهای مربوطه سازمان ملل متحد از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، میخواهد که موقف خود را در این زمینه، روشن کنند.
او افزوده که درخواست معاون دوم ریاست جمهوری کشور را با مسئولان اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد، در میان خواهد گذاشت.
منطقه دشت برچی در غرب کابل، در یک سال اخیر هدف حملات گسترده ترویستی بوده است. بسیاری از حملات در این منطقه بر مکانهای عمومی همانند مساجد، مراکز آموزشی، مراکز ورزشی و مراکز دولتی صورت گرفته است.
در یک ماه اخیر، دو حمله مرگبار در این منطقه رخ داده است. حمله اول در 24 اسد در مرکز آموزشی " موعود" رخ داد که در آن 48 دانش آموز این مرکز که برای امتحان کانکور آمادگی میگرفتند کشته و بیش از 67 دانش آموز دیگر زخمی شدند.
حمله دوم روز چهارشنبه هفته گذشته( 14 سنبله) در باشگاه ورزشی "میوند" رخ داد و زمانی که مردم برای کمک به زخمیها و خبرنگاران برای پوشش این حمله، تجمع کردند، یک حمله دیگر نیز صورت گرفت. در این حملات، 26 نفر کشته و بیش از 90 نفر دیگر زخمی شدند.  بعد از این حملات، آقای دانش در پیامی نوشت که "کشتار مردم غرب کابل دیگر حادثه نیست؛ بلکه یک امر کاملا هدفمند و برنامه ریزی شده است". دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز این حملات را سیستماتیک خواند و خواستار محاکمه عاملان آن شد.
در حمله دوم روز چهارشنبه گذشته، دو خبرنگار تلویزیون خصوصی "طلوع" نیز کشته و چهار خبرنگار دیگر زخمی شدند.
آقای یاماموتو در دیدار با معاون رئیس جمهور، خواستار تأمین امنیت و مصؤنیت خبرنگاران از سوی حکومت افغانستان شد.
معاون رئیس جمهور گفته است که "کمیته مشترک رسانه ‎‌ها و حکومت" طرزالعمل تأمین امنیت و مصؤنیت خبرنگاران را تهیه کرد و تلاش میشود تدابیر جدی برای امنیت خبرنگاران، گرفته شود.