صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انجمن وکلای مدافع: نیاز است که رقم وکلای مدافع در کشور به هشت برابر افزایش یابد

 انجمن وکلای مدافع: نیاز است که رقم وکلای مدافع در کشور به هشت برابر افزایش یابد

انجمن وکلای مدافع افغانستان می گوید که برخی شهروندان کشور، دسترسى به وکلاى مدافع ندارند و بايد رقم وکلاى مدافع در کشور، هشت برابر افزایش یابد.
روح الله قاری زاده رئیس انجمن وکلای مدافع افغانستان که دیروز در مراسم معرفی رهبری جدید اين انجمن صحبت می کرد، گفت: "با وجودى که وکلای مدافع سالانه هزاران دوسیه را رسیدگی می کنند؛ اما هنوز هم برخی شهروندان ما دسترسی کامل به وکلاى مدافع در برخی ولایات و ولسوالی ها  ندارند.
او گفت که در حاضر در افغانستان ۳۷۵۰ وکیل مدافع به شمول يک هزار وکیل مدافع زن وجود دارد؛ اما اين تعداد در تناسب به نفوس کشور خیلی اندک می باشد.
وی افزود که بر اساس معیارهای جهانی برای یک میلیون تن، یک هزار وکیل مدافع لازم است  و بر اساس این معیار باید  بیش از ۳۰ هزار وکیل مدافع در کشور وجود داشته باشد. 
به گفتۀ او بیشترین وکلای مدافع در کابل، ننگرهار، کندهار، هرات و بلخ وجود دارند و در دیگر ولایات تعداد وکلای مدافع به خصوص وکلاى مدافع زن اندک است. وى گفت که در ولایت های نورستان و ارزگان، هيچ وکيل مدافع وجود ندارد. اما او بدون ارائه جزئيات افزود که وکلاى مدافع زن در پنج ولایت و ده ها ولسوالی، به دليل مشکلات امنيتى وجود ندارند.