صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرمانده ناتو آمادگی آمریکا برای مذاکره مستقیم با طالبان را تکذیب کرد

 فرمانده ناتو آمادگی آمریکا برای مذاکره مستقیم با طالبان را تکذیب کرد

ماموریت ناتو در افغانستان طی بیانیه ای گزارش ها از اظهارات فرمانده این ماموریت دایر بر اینکه آمریکا آماده است مستقیما با طالبان وارد مذاکره شود را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش شده بود که جنرال آمریکایی جان نیکلسون در گفت و گویی با مقام های افغان در قندهار از "آمادگی" آمریکا برای مذاکره با طالبان سخن گفته بود.
اما جنرال نیکلسون در بیانیه ای گفت که اظهاراتش اشتباه تعبیر شده و او فقط مواضع مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا را منعکس کرده است که در ماه جون گفته بود آمریکا آماده "حمایت، تسهیل و مشارکت" در مذاکرات نهایی صلح است.
جنرال نیکلسون در بیانیه ای که ماموریت ناتو در افغانستان منتشر کرد نوشت: "ایالات متحده جایگزینی برای مردم افغانستان یا دولت افغانستان نیست."
با این حال مارتین اودانل سخنگوی این ماموریت گفت که آمریکا درحال بررسی "همه راه های" پیشبرد فرآیند صلح است و افزود: "اما این فرآیندی است که تحت هدایت افغانستان پیش می رود."
نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارش داده بود که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دیپلمات های ارشد آمریکایی گفته است در پی مذاکره مستقیم با طالبان باشند. براساس این گزارش در چند هفته گذشته مقامهای بلندرتبه آمریکایی چندین بار به افغانستان و پاکستان سفر کردند تا زمینه گفتوگوهای مستقیم ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان را فراهم کنند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته پیش به کابل سفر کرد و آلیس ویلز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا و آسیای میانه نیز چندین روز مشغول گفتوگو با مقامها در افغانستان و پاکستان بود. وزیر امور خارجه آمریکا چند روز پیش در بیانیهای گفت که هیچ پیششرطی برای مذاکرات مطرح نیست و همه چیز از جمله بحث حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان میتواند جز مذاکرات با طالبان باشد.