صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی: در جنگ افغانستان بنام اسلام، مردم بی‌گناه کشته می‌شود

 دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی: در جنگ افغانستان بنام اسلام، مردم بی‌گناه کشته می‌شود

دبیرکل سازمان همکاریهای اسلامی در سخنرانی آغاز نشست دو روزه علمای جهان اسلام در مورد مسئله جنگ در افغانستان، گفته است که درجنگ افغانستان " بنام اسلام، مردم بیگناه کشته میشود."
نشست دو روزه علمای جهان اسلام با عنوان"سازش در اسلام؛ نقش علما در صلح و ثبات افغانستان" دیروز سه شنبه 19 سرطان، در شهر جده عربستان سعودی، آغاز شد.
این نشست از سوی"سازمان همکاریهای اسلامی" برگزار شده و در آن حدود صد عالم دینی از 37 کشور اسلامی شرکت کرده است.
یوسف بن احمد العثمین، دبیرکل سازمان همکاریهای اسلامی در سخنرانی خود در روز اول این کنفرانس گفت که" جنگ در افغانستان جامعه را از پیشرفت بازداشته و امیدها  را از بین برده است." او افزوده که در این جنگ بنام اسلام مردم بیگناه کشته میشود، در حالی که در دین اسلام، قتل انسان حرام است. او جنگ افغانستان را "جنگ میان مسلمانان" خواند و گفت که در دو طرف "مسلمان" کشته میشود.
دبیرکل سازمان همکاریهای اسلامی از گروه طالبان خواست که پیشنهاد صلح دولت افغانستان را بپذیرد. او از علمای جهان اسلام خواست که برای تامین صلح در افغانستان، نقش فعال داشته باشند.
او همچنین تاکید کرد که جنگ راه حل همیشگی نیست و مسئله جنگ در افغانستان باید از طریق گفتگو و مذاکره، حل شود.
صالح بن عبدالله بن حمید، امام جماعت مسجد الحرام در سخنرانی اش در این نشست، جنگ افغانستان را " فتنه" خواند و خواستار پایان دادن به آن شد. او افزود که "وضعیت فعلی در افغانستان قابل تحمل نیست و کشتن مسلمانان غیرقابل پذیرش است."
پیش از آغاز این نشست، اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح به خبرنگاران گفت که در این نشست علمای تاثیرگذار کشورهای اسلامی دعوت شده است.
او افزود که از پاکستان از 15 تن از علمای دینی که برای اشتراک در این نشست، دعوت شده بود، اما تنها قبله ایاز، رئیس شورای نظارت اسلامی پاکستان، اشتراک کرده است.
دومین روز این نشست، امروز چهارشنبه، 20 سرطان، در شهر مکه برگزار میشود و اعلامیه پایانی نشست نیز صادر خواهد شد که انتظار میرود جنگ در افغانستان را از لحاظ دینی، حرام اعلام کند.
تلاشهای حکومت افغانستان برای تامین صلح در کشور و کشاندن طالبان به میز مذاکره، افزایش چشمگیر یافته است. بعد از برقراری آتشبس موقت میان حکومت و گروه طالبان در روزهای عید، امیدها نیز به آوردن صلح در کشور، افزایش یافته است.
پیش از نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی، یک نشست دیگر با حضور علمای شماری از کشورهای اسلامی در اندونیزیا برگزار و اشتراک کنندگان در اعلامیه پایانی خود، جنگ در افغانستان را حرام اعلام کردند.
عربستان سعودی، از معدود کشورهایی بود که"امارت اسلامی" طالبان را در افغانستان به رسمیت شناخت و اکنون تلاشهای در جریان است که از تاثیرگذاری این کشور، برای کشاندن طالبان به پشت میز مذاکره، استفاده شود.