صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ازبکستان منطقه آزاد تجاری در مرز با افغانستان می‌سازد

ازبکستان منطقه آزاد تجاری در مرز با افغانستان می‌سازد

کشور ازبکستان اعلام کرده است که در نقطه مرزی با افغانستان، 3 هزار هکتار زمین را برای ساخت منطقهی آزاد تجاری اختصاص داده است.
جمشید هوجایی، وزیر دولت ازبکستان در امور تجارت خارجی، در دیداری که با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری داشت، گفت که کشورش برای توسعه تجارت با افغانستان تلاش میکند و این روند در حال افزایش است.
آقای هوجایی افزود، برای بهبود تجارت بین دو کشور، ازبکستان سه هزار هکتار زمین را در نقطه مرزی با افغانستان، منطقه تجارت آزاد میسازد.
او افغانستان را شریک مهم تجارت و ترانسپورت خواند و افزود که داد و ستد بین دو کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
جمشید هوجایی تصریح کرد که ما در راستای فعال سازی شش فابریکه نساجی در افغانستان کار جدی را آغاز کردهایم و دراین زمینه آمادگی کامل داریم.
وزیر دولت ازبکستان در امور تجارت خارجی، همچنین گفت که دو کشور باید تقسیم اوقات کاری ساخت راه آهن بین دو کشور را بازنگری کنند. او تاکید کرد که به منظور ایجاد خط آهن مزارف شریف-هرات، تعهد ۵۰۰ میلیون دالری ازبکستان پا برجاست.
یک هیئت ازبکستانی، روز شنبه 17 سرطان، با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در ارگ دیدار کردند. در ترکیب این هیئت، همراه وزیر امور خارجۀ ازبکستان، جمشید هوجایی وزیر دولت آن کشور در امور تجارت خارجی، عصمت الله ارگشوف نمایندۀ خاص رئیس جمهور ازبکستان برای افغانستان، عطابیک اکبراوف رئیس ادارۀ همکاری با ممالک آسیای جنوبی، افریقا، آسیا و شرق میانه و خواجه شادمانوف سفیر آن کشور در افغانستان شامل بودند.
عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجۀ ازبکستان گفت که هدف این سفر همکاری میان دو کشور و هماهنگی بین دو کشور برای سازماندهی در امور تجارت است.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری ضمن خوش گویی، گفت که همکاری دو کشور حدود ندارد و از هر اقدام عملی که برای گسترش مناسبات دو کشور موثر باشد، استقبال میکنیم. افغانستان در بخشهای ترانزیت، تجارت و ترانسپورت ظرفیتهای لازم را دارد که از آن باید استفاده شود.
آقای غنی همچنین خواهان همکاری ازبکستان در قسمت فعال سازی ۵ فابریکه سمنت شده و اضافه کرد که افغانستان منابع آهن، المونیم و تالک را داراست و به منظور سرمایه گذاری مشترک دراین راستا، تیم های تخنیکی دو کشور باید کار کنند.
او از سرمایه گذاری ازبکستان در بخش نساجی در افغانستان استقبال کرد و گفت، ازبکستان در عرصۀ ایجاد فابریکات نساجی تجارب ارزنده دارد و پنبه آن کشور در هند و پاکستان بازار مناسب دارد، اما تولیدات نساجی افغانستان به خاطر تخفیفی که کشورهای اروپایی به افغانستان داده، به اروپا صادر خواهد شد.
براساس گزارش وزارت خارجه ازبکستان میزان داد و ستد تجاری میان این دو کشور در سال گذشته میلادی ۴۲۹ میلیون دالر بوده است.