صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک سرباز آمریکایی در پی شلیک به خودی کشته شد

یک سرباز آمریکایی در پی شلیک به خودی کشته شد

مقر فرماندهی ناتو در افغانستان کشته شدن یک سرباز آمریکایی و زخمی شدن دو نیروی نظامی دیگر این کشور را تایید کرده اما از جزئیات چگونگی این تیراندازی خبر نداده هر چند تایید کرده که این "تیراندازی از سوی خودی" بوده است. این تیراندازی روز شنبه در جنوب کشور روی داده است. هنوز هویت مهاجم اصلی مشخص نشده و معلوم نیست که او بازداشت شده است یا خیر.  با وجود این، اطلاعیه ناتو تصریح کرده که این یک تیراندازی از سوی نیروهای خودی بوده است.
موضوعی که در اطلاعیه طالبان از آن تحت عنوان شلیک یک سرباز افغان به سوی نیروهای آمریکایی یاد شده است.
ناتو میگوید دو سرباز مجروح شده در این تیراندازی تحت مداوا قرار گرفتهاند و وضعیت جسمی آنها ثبیت شده است.
همزمان یک افسر پولیس کشور به خبرگزاری فرانسه گفته تیراندازی در میدان هوایی شهر ترینکوت مرکز ولایت اورزگان در جنوب کشور روی داده است اما ناتو جزئیات محل واقعه را اعلام نکرده و گفته این جزئیات را پس از اطلاع دادن به خانواده قربانیان علنی خواهد کرد.
با وجود این، طالبان با صدور اطلاعیهای مدعی شده که مهاجم یک سرباز افغان بوده که بروی سربازان آمریکایی در اورزگان آتش گشوده است.
به گزارش بی بی سی، این حمله یک سال پس از آن صورت میگیرد که سه سرباز آمریکایی از سوی یک سرباز افغان هدف قرار گرفتند؛ واقعهای که طالبان ادعا کرد آن سرباز افغان در حقیقت یک طالب بوده است.
این در حالی است که بسیاری از موارد "تیراندازی به خودی" میتواند در پی بروز اختلاف میان نیروهای محلی و نیروهای بینالمللی روی دهد که اصطلاحا در افغانستان آن را "سبز علیه آبی" خطاب میکنند و مهاجمان محلی درگیر در این تیراندازیها لزوما دست نشانده یا مزدور نفوذ کرده در میان نیروهای محلی یا امنیتی نیستند.
ادراک و برداشت غلط از فرهنگ محلی و استرس ناشی از عملیات جنگی میتواند زمینهساز چنین درگیریهایی باشد.
با وجود به پایان رسیدن حضور عملیاتی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴، آمریکا هنوز حدود ۱۴ هزار سرباز در خاک افغانستان دارد که گفته میشود اکثرا به حمایت و آموزش ارتش و نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور مشغولند