صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور در نشست فوق‌العاده سازمان‌ همکاری‌های اسلامی در ترکیه شرکت کرد

 رئیس جمهور در نشست فوق‌العاده سازمان‌ همکاری‌های اسلامی در ترکیه شرکت کرد

رئیس جمهور غنی در نشست فوق‌العاده  سران سازمان همکاری‌های اسلامی که به منظور بحث روی انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس دایر شده، شرکت کرد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی صبح روز جمعه، 28 ثور، برای اشتراک در این نشست، به شهر استانبول ترکیه رفت. این نشست دیروز آغاز شد.
نشست فوق العاده سازمان همکاری‌های اسلامی به درخواست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رئیس دوره‌ای سازمان همکاری‌های اسلامی برگزار شده است.
در این نشست رهبران و رؤسای 13 کشور، معاونان رؤسا و نخست‌وزیران، وزیران خارجه، مقامات دیپلماتیک و نمایندگان بلندمرتبه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مشارکت دارند .
از جمله شرکت‌کنندگان برجسته این نشست روسای جمهور افغانستان، ایران، سودان، امیران قطر و کویت، پادشاه اردن، و نخست‌وزیر فلسطین هستند .
همچنین در این نشست رؤسای جمهور گینه بیسائو، گینه کوناکری، جمهوری قبرس شمالی و نخست‌وزیران پاکستان و قرقیزستان حضور دارند .
همزمان با این نشست، نشست دو روزه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، در شهر استانبول برگزار شده است.
امریکا روز دوشنبه هفته گذشته سفارت خود در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال داد. همزمان با انتقال سفارت امریکا، فلسطنیان تظاهرات گسترده‌ای را در اعتراض به آن راه اندازی کردند که به خشونت کشیده شد و در تیر اندازی نیروهای اسرائیلی، بیش از 60 فلسطینی کشته و حدود 3000 فلسطینی دیگر زخمی شدند.
انتقال سفارت امریکا و درگیری‌ها در نوار غزه، از موضوعات اصلی بحث نشست فوق العاده سازمان همکاری‌های اسلامی است.
انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس، به معنی به رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت کشور اسرائیل است، در حالی فسلطینی‌ها ادعا دارند که آن را به عنوان پایتخت کشور فلسطین در نظر گرفته‌اند.
گشایش سفارت امریکا در بیت‌المقدس با واکنش‌های تند کشورهای اسلامی و واکنش‌ سازمان ملل و کشورهای اروپایی مواجه شد.

بسیاری کشورها، امریکا و اسرائیل را مقصر اصلی خشونت‌های روز دوشنبه گذشته دانستند، اما اسرائیل و امریکا گروه حماس را مقصر دانست و گفت که این گروه مردم را تشویق به تظاهرات کرده است.