صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس اجرائیه: استقلال کمیسیون انتخابات نباید زیر سؤال برده شود

رئیس اجرائیه: استقلال کمیسیون انتخابات نباید زیر سؤال برده شود

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور میگوید که شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات شکایت دارند که تهدید شدهاند و مسائل با فشار بر آنها تحمیل میشود.
آقای عبدالله که دیروز دوشنبه 24 ثور، در جلسه شورای وزیران سخن میگفت، تاکید کرد که کمیسیون انتخابات مستقل است و هیچ کس حق ندارد که استقلال کمیسیون را زیر سؤال ببرد و کمیسیون مستقل انتخابات را تهدید کند.
کمیسیون مستقل انتخابات روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل نگرانی امنیتی شهروندان، استیکرهایی را که به منظور جلوگیری از تقلب روی اصل تذکره نصب می ‌‎کردند، از این بعد روی کاپی تذکره نصب خواهند کرد.
اما این تصمیم کمیسیون انتخابات با انتقادات شدید مواجه شده و منتقدان میگویند که با اجرایی شدن این تصمیم زمینه برای تقلب گسترده در انتخابات فراهم میشود.
رئیس اجرائیه نیز در سخنان دیروزش به این مسئله واکنش جدی نشان داد و گفت به دلیل نگرانیهای امنیتی شهروندان قرار شد اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نصب استیکر روی کاپی تذکره را از لحاظ حقوقی و تخنیکی بررسی کنند و در آخرین فیصله کمیسیون چهار عضو آن با این مسئله مخالفت کردهاند.
او گفت این چهار عضو کمیسیون مستقل انتخابات بر این نظراند که نصب استیکر روی کاپی تذکره از لحاظ حقوقی و تخنیکی ممکن نیست و افزود: " وقتی ممکن نیست، سؤال ختم است، هیچ پروسهای دیگر دوام کرده نمیتواند." آقای عبدالله  تاکید کرد که نصب استیکر روی کاپی تذکرههای ثبتنام کنندگان نباید وسیله فشار بر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات شود و هشدار داد که " این پایان پروسه مردم سالاری خواهد بود."
رئیس اجرائیه گفت که کمیسیون انتخابات مسئولیت دارد که انتخابات را بصورت شفاف برگزار کند و حکومت مسئولیت دارد که زمینه تامین امنیت و تسهیلات لازم را " بدون مداخله، بدون خشونت و بدون تهدید" فراهم کند و افزود که" تهدید به استعفا در کمیسیون مستقل انتخابات قابل قبول نیست" و پروسه انتخابات را به مسیر دیگری میبرد.
مقامات مسؤلانه اظهار نظر کنند
هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری بعد از ظهر دیروز در یک کنفرانس خبری با اشاره به سخنان رئیس اجرائیه از مقامات حکومت خواست که در اظهارات شان منافع ملی را در نظر داشته باشند و به تصامیمی که در جمع گرفته میشود احترام بگذارند تا باعث ایجاد نگرانی برای مردم نشود.
آقای چخانسوری گفت که مسئله نصب استیکر روی کاپی تذکره در یک جلسه عمومی و با حضور رئیس اجرائیه و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات گرفته شده و رئیس جمهور از آن حمایت کرده است.
او همچنین "تهدید به استعفا" را اتهامی بیاساس دانست و با اشاره به سخنان آقای عبدالله درباره تهدید اعضای کمیسیون انتخابات گفت: "کسانی که به استعفا تهدید میشوند، پیشنهاد ما این است که جرأت اداری و اخلاقی را داشته باشند. هرکسی که هستند در حضور رسانهها نگرانی خود را به مردم بگویند".
سخنگوی ریاست جمهوری افزود که" رئیس جمهور همانگونه که حق مداخله در امور انتخابات را به خود نمیدهد، به هیچکس دیگر نیز اجازه دخالت در انتخابات داده نخواهد شد."
جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 و ادعای تقلب گسترده در این انتخابات باعث شد که برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالیها، سه سال به تأخیر بیفتد.
اکنون کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالیها را در 28 ماه میزان برگزار میکند؛ اما روند ثبتنام رایدهندگان و نحوه ثبتنام، جنجال آفرین شده و معلوم نیست آیا روند ثبتنام با نصب استیکر روی اصل تذکره ادامه خواهد یافت یا با نصب استیکر روی کاپی تذکره؟