صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر صحت عامه: تن‌فروشی و اعتیاد به مـواد مخدر، دو عامل عمده افزایش ابتلا به ایدز است

وزیر صحت عامه: تن‌فروشی و اعتیاد به مـواد مخدر، دو عامل عمده افزایش ابتلا به ایدز است

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه در نشست مبارزه با ایدز گفت که تنفروشی و اعتیاد به مواد مخدر دو عامل عمده افزایش ابتلا به ویروس اچآیوی است.
آقای فیروز، روز شنبه 22 ثور در این نشست گفت که وزارت صحت عامه برای جلوگیری از شیوع بیماری ایدز برنامههای آگاهی دهی را آغاز کرده است.
او علاوه کرد که عالمان دینی برای آگاهی دهی نقش کلیدی دارند و میتوانند مردم را از خطرات بیماری ایدز آگاه سازند تا مانع افزایش این بیماری شویم.
گفتنی است که نبود آگاهی، فقر و دسترسی آسان به مواد مخدر باعث شده که آمار معتادان و مبتلایان به ویروس اچآیوی سال به سال افزایش یابد.
بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه حدود 3 میلیون تن در کشور معتاد به مواد مخدر هستند که 7500 تن آنان مبتلا به ویروس اچ آی وی/ایدز هستند.
 بر اساس این آمارها، 13 مرکز درمانی بیماری ایدز نیز در کشور وجود دارد.وزیر صحت عامه که استفاده از مواد مخدر را یکی از عوامل مهم در افزایش بیماری ایدز میداند، میگوید که پالیسی حکومت در قسمت تداوی معتادان و مبارزه با مواد مخدر ناکام بوده است.
آقای فیروز افزود: "جمعیت معتادان در کشور از سال 2009 تا سال 2018 از 900 هزار نفر به سه میلیون نفر رسیده است که در میان افراد آغشته به مواد مخدر، 100 هزار کودک نیز شاملاند."
به باور او، دسترسی آسان به خرید و فروش مواد مخدر از جمله عواملی است که شمار معتادان در کشور افزایش یافت است.
حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل سال گذشته گزارشی را منتشر کردند که تولید مواد مخدر در سال 2017 میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته است.
براساس این گزارش، در این سال مقدار مواد مخدر تولید شده در کشور به صورت تخمینی به ۹ هزار تن رسیده در حالی که این رقم در سال 2016 میلادی چهار هزار و ۸۰۰ تن بوده است.در گزارش همچنین نوشته شده، مجموع مساحت زمین زیر کشت این مواد هم از ۲۰۱ هزار هکتار به ۳۲۸ هزار هکتار در سال 2017 میلادی رسیده است.