صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیۀ اروپا افغانستان را در تامین صلح و انتخابات کمک مي کند

اتحادیۀ اروپا افغانستان را در تامین صلح و انتخابات کمک مي کند

اتحادیۀ اروپا بار دیگر بر تداوم همکاری و کمک هایش به افغانستان تعهد نموده، اعلام داشت که افغانستان را در راستای تامین صلح و برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، حمایت و کمک تخنیکی و مالی می کند.
به گزارش پژواک، پیری مایدون (Pierre Mayaudon )، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، دیروز در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت از «روز اروپا» در کابل تدویر یافته بود، گفت که اروپا در اینجا (افغانستان ) برای این حضور ندارد که کار افغان ها را انجام بدهد، بلکه می ماند تا مردم افغانستان را کمک کند.
موصوف افزود که افغانستان، در سطح جهانی در صدر کمک های اتحادیه اروپا قرار دارد و ٢٨ عضو این اتحاديه برای همیاری مردم در اینجا حضور دارند.
به گفته او، در استراتیژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان که از سوی اعضای آن، در اکتوبر ٢٠١٧ تصويب شده است؛ به مسایلی چون صلح و ثبات، امنیت منطقوی، تحقق دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر، ترویج حکومتداری خوب، حمایت از پیشرفت های انکشافی و اقتصادی تاکید شده است.
وی علاوه کرد که استراتیژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان، زمینه های همکاری بیشتر این اتحادیه را فراهم می کند.
سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان گفت: «مهاجرت یک چالش می باشد و ما یک تعداد مهاجرین غیرقانونی از افغانستان را در اروپا داریم؛ اما تنها بالای وضعیت آن ها بحث نمی کنیم، بلکه معمولاً بالای آن عده افغان های جوان که از ایران و پاکستان بر می گردند، برای شان بسته های کمکی داریم.»
وی خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا، افغانستان را به صورت مستقیم حدود ٢٠٠ ميليون يورو از طریق بودجه ملی افغانستان کمک می کند. به گفته او، اتحادیه اروپا افزون بر توجه به برنامه های انکشافی، اقتصادی و تجارتی، در بخش سیاسی نیز در مشورت با کشورهای عضو برای تامین صلح و ثبات در افغانستان تلاش می ورزد.
پیری مایدون گفت: «ما کوشش می کنیم به اندازۀ ممکن، در پروسه صلح افغانستان مفید باشیم، انتخابات و صلح در افغانستان، دو روند سیاسی اند که ما آن را از لحاظ تخنیکی و مالی کمک می کنیم.»
وی ابراز امیدواری کرد که یک روز تمام افغان ها به ویژه جوانان به شهروندان ...ادامه ص2