صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ابراز نگرانی مجلس نمایندگان از حضور کم‌رنگ مردم در روند ثبت‌نام

 ابراز نگرانی مجلس نمایندگان از حضور کم‌رنگ مردم  در روند ثبت‌نام

شماری از نمایندگان مجلس از حضور کم رنگ مردم در روند ثبت نام رای دهندگان اظهار نگرانی کردند و خواستار آگاهی دهی بیشتر توسط کمیسیون شدند.
غلام حسین ناصری، عضو این مجلس، روز دوشنبه 27 حمل در صحن مجلس گفت که تقلبهای گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، مردم را نسبت به انتخابات بد بین کرده است.
آقای ناصری در بازدیدی که از یکی از مراکز ثبت نام رای دهندگان داشته، دریافته که حدود 42 دو نفر طی دو روز گذشته در این مرکز ثبت نام کردهاند.
این عضو مجلس تاکید کرد که اگر میزان حضور شهروندان در انتخابات کاهش یابد، از نظر حقوقی انتخابات مشروعیت خود را از دست خواهد داد.
کمیسیون انتخابات 25 حمل روند ثبت نام رای دهندگان را آغاز کرد و قرار است این روند تا بیست و سوم ثور در مراکز ولایت، از بیست و پنجم ثور الی هفتم جوزا در مراکز ولسوالیها و از نهم جوزا تا بیست و دوم جوزا در قریهها انجام شود.
اکنون بعد از دو روز به گفتهی نمایندگان مجلس و ناظران انتخاباتی، حضور مردم در روند ثبت نام بسیار کم رنگ است که به باور آنان نبود آگاهی است.
آصفه شاداب، عضو مجلس نمایندگان میگوید که کم رنگ بودن حضور مردم به دلیل آغاز غیر مترقبه کمیسیون و نشر نکردن آگاهی لازم، است. خلیل الله شهیدزاده، دیگر عضو مجلس نیز گفت که این نحوه ثبت نام رای دهندگان، پرسش برانگیز است. او افزود که برگزاری انتخابات شفاف با این روش ممکن نیست.
شماری دیگر از نمایندگان نیز گفتند که تعدادی از شهروندان به دلیل اینکه تذکره ندارند، نمی توانند در روند ثبتنام شرکت کنند. انان از حکومت خواستند که روند توزیع تذکره را نیز سرعت بخشند.
بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) نیز از حضور کم رنگ مردم در روند ثبت نام رای دهندگان اظهار نگرانی کرد.
یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا میگوید قبل از آغاز روند ثبت نام آگاهی دهی لازم صورت نگرفته و بسیاری از مردم در مورد زمان و روش ثبت نام معلومات ندارند.
آقای رشید از حکومت و کمیسیون انتخابات خواست برای تشویق مردم برای رفتن به انتخابات، کارزار آگاهیدهی را افزایش بدهند و اعتماد عمومی را نسبت به کارکرد کمیسیون انتخابات بالا ببرند.
او همچنین گفت که 700 ناظر این نهاد از مراکز ثبت نام بازدید کردند و دریافتهاند که مرحله اول ثبت نام با دشواریهای جدی همراه بوده است؛ بسیاری از مراکز ثبت نام فاقد لوحهای بوده که نشان بدهد مرکز ثبت نام است.
رئیس اجرایی فیفا اضافه کرد که از سوی دیگر، مردم از نشانی شدن تذکرههایشان نگرانند و این عمل باعث شده که حضور کمتری در روند ثبت نام داشته باشند.
کمیسیون انتخابات پیش از این گفته بود که به خاطر ترتیب فهرست رای دهندگان، شهروندان باید تذکرهشان را ارایه کنند تا با زدن برچسپی اجازه رای دهی در روز انتخابات برایشان صادر شود.
این نگرانیها در حالی مطرح میشود که آمارهای کمیسیون انتخابات نشان میدهد که در دو روز گذشته نزدیک به ۱۲ هزار تن در مرکز 34 ولایت کشور ثبت نام کرده که ۲۵ درصد آن زناناند. از سوی دیگر حکومت نیز بارها اعلام کرده که متعهد به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور است.