صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سـفر هیأت بلند رتبه تـرکی برای گسترش روابط تجاری به کابـل

سـفر هیأت بلند رتبه تـرکی برای گسترش روابط تجاری به کابـل

فاتح متین، معین وزارت اقتصاد ترکیه در راس یک هیأت 25 نفری برای گسترش و توسعه روابط تجاری و اقتصادی به کابل آمد و با مقامهای دولتی گفتگو و تبادل نظر کرد.
عتیق الله نصرت، رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز یکشنبه 26 حمل هنگام گفتگو با اعضای این هیأت گفت که افغانستان نیازمندیهای زیادی در قسمت زیربناها دارد که فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است.
آقای نصرت افزود، در قسمت معدن، ساختمان سازی، انرژی و صحت نیازمند توسعه هستیم که سرمایهگذاران ترک میتوانند در این قسمتها سرمایه گذاری کنند.
رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان به بخش انرژی اشاره کرد و گفت که این بخش در اولویت کاری حکومت قرار دارد و قرار است در این قسمت سرمایه گذاری خوبی شود.
آقای نصرت تصریح کرد که آبهای افغانستان ظرفیت تولید 25 هزار مگاوات برق را دارد که تنها 5 هزار آن در کشور مصرف میشود و مابقی آن صادر خواهد شد. او گفت که در قسمت انرژی افتابی نیز زمینهی تولید وجود دارد.
رئیس اتاق تجارت و صنایع همچنین تصریح کرد که دولت برای سرمایهگذاری در کشور سهولتهایی مهیا کرده است. او علاوه کرد که از سوی دیگر به دلیل مشترکات فرهنگی و اجتماعی که کشور ترکیه با افغانستان دارد، سرمایهگذاری برای تاجران ترک سخت نخواهد بود.
آقای نصرت از کاهش تجارت بین دو کشور اظهار نگرانی کرد و گفت که چند سال پیش میزان تجارت بین دو کشور حدود 300 میلیون دالر بود که اکنون به 120 میلیون دالر کاهش یافته است. او تاکید کرد که باید این رقم دوباره افزایش یابد.
رئیس اتاق تجارت و صنایع همچنین اضافه کرد که در دیداری که رئیس جمهوری با نخست وزیر ترکیه داشت، قرار بر این شده که دهلیز هوایی بین دو کشور ایجاد شود. او از مقامهای ترکی خواست که برای بهبود صادرات اموال افغانستان "ترجیحات گمرکی" در نظر گرفته شود تا علاوه بر ترکیه به بازارهای اروپا نیز راه یابد.
عتیق الله نصرت همچنین پیشنهاد کرد که یک مرکز تجارتی در ترکیه ایجاد شود تا اموال دو کشور از آن طریق به فروش رسد.
خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع نیز گفت که ما خواهان گسترش تجارت با افغانستان هستیم و اطمینان میدهیم که تجارت بین دو کشور بدون هیچ مشکلی انجام شود.
ترکیه طی 15 سال گذشته به گفتهی رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان بیشترین سرمایهگذاری را در بخش ساختمان سازی داشته است.
فاتح متین، معین وزارت اقتصاد ترکیه که در این دیدار حضور داشت، گفت که ما برای پیشرفت اقتصاد افغانستان هر گونه تلاشی میکنیم.
آقای متین اضافه کرد که سرمایهگذاران ترکیه آمادگی دارند که در عرصههای ساختمان، زیربناها و تکنالوژی تجارب خود را با افغانستان در میان بگذارد. معین وزارت اقتصاد کشور ترکیه همچنین افزود که افغانستان یک نقطه مهم از نظر جغرافیایی است و ترکیه در نظر دارد در قسمت مواد خام، معدن و انرژی همکاری کند.
او افزود که در قسمت تجارت با افغانستان نیز سهولتهایی ایجاد خواهد شد و تلاش میشود در قسمت تکس/مالیات نیز کاهش به وجود آید.
این دیدار در حالی صورت میگیرد که هفته پیش نخست وزیر ترکیه به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.
دوجانب در مورد مسایل امنیتی، همکاریهای اقتصادی، مبارزۀ مشترک با تروریزم، پروسۀ صلح، همکاری در بخش تعلیمات و تحصیلات عالی، مناسبات فرهنگی و تحکیم ارتباطات همهجانبه، بحث و گفتگو کردند.