صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه اروپا و چین: طالبان پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را بپذیرد

اتحادیه اروپا و چین: طالبان پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را بپذیرد

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفت این تحادیه و چین معتقدند که طالبان باید پیشنهاد رئیس جمهور افغانستان را در راستای به رسمیت شناختن این گروه به عنوان یک حزب سیاسی قانونی بپذیرد.
به گزارش دویچه وله، این اظهارات را نماینده ویژه اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه در پیکنگ پایتخت چین مطرح کرد. او گفت که این اتحادیه تلاش می کند چین را برای کشاندن طالبان به میز مذاکره متقاعد سازد.
غنی پیشنهاد آتش بس و آزادی زندانیان را در میان طیف وسیعی از گزینه ها، از جمله انتخابات جدید شامل ستیزهجویان و بازنگری قانون اساسی برای قرارداد با طالبان، به منظور پایان بخشیدن درگیریها به طالبان داد. درگیری ها و جنگ در افغانستان تنها در سال گذشته بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی افغان را کشته و زخمی کرده است.
طالبان هنوز پاسخ رسمی به این پیشنهاد ارائه نداده اند. اما جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده  طی یک سفر غیرمنتظره به کابل روز سه شنبه گفت که ایالات متحده نشانه هایی از علاقمندی به مذاکرات را از عناصر شورشیان مشاهده می کند.
رولاند کوبیا، سفیر اتحادیه اروپا در دیدار با دنگ شیجون همتای چینی اش در پیکنگ گفت: «چین و اتحادیه اروپا بر این باورند که این یک پیشنهاد بسیار معنی دار است. این یک پیشنهاد است که یک فرصت و یک دریچه را فراهم می کند که باید توسط تمام طرف های درگیر جنگ پذیرفته شود».
سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان افزود: «ما به عنوان اتحادیه اروپا، بسیار امیدواریم که طالبان این پیشنهاد را برای آغاز مباحث بپذیرند و به آن پاسخ دهند». کوبیا اضافه کرد: «در این نوع از سناریوها، پنجرهها به گونه سریع باز می شوند، اما می توانند خیلی سریع هم بسته شوند». کوبیا افزود که چین با طالبان تماس های گوناگونی دارد، اما از جزئیات این تماس ها چیزی نگفت.
جنگجویان طالبان هنوز بخش بزرگی از کشور را کنترل می کنند و حملات شان اخیرا افزایش یافته است. هرگونه دستاورد جنگی جدید توسط ایالات متحده، ناتو و نیروهای افغان که از سوی امریکاییها حمایت می شوند هم نخواهد توانست بر تقسیمات سیاسی و کشمکشهای داخلی در افغانستان و فساد گسترده در این کشور غالب شود.
دیپلوماتها و مقامات غربی در کابل میگویند تماسهایی از سوی واسطه ها با  برخی از عناصر طالبان برقرار شده است. هدف از این تماسها توافق در مورد قوانین و زمینههای احتمالی بحث برای پیشبرد مذاکرات احتمالی صلح بوده است.