صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه خواهان مذاکرات فوری دولت افغانستان و طالبان شد

روسیه خواهان مذاکرات فوری دولت افغانستان و طالبان شد

وزارت خارجه روسیه خواستار مذاکرات فوری و مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شده و گفته است که مسکو حاضر است میزبان این مذاکرات باشد.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: "ما پیشنهاد میکنیم که مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور باید در اسرع وقت و به صورت جدی آغاز شود. مسکو آماده ارائه یک طرح کاری برای مذاکرات مستقیم و فوری میان دو طرف است."
در این بیانیه همچنین تجربه تلاشهای جامعه بینالمللی برای با ثباتسازی و تقسیم قدرت در افغانستان "غیرموثر" خوانده شده و بر آغاز یک روند صلح بر اساس قطعنامههای شورای امنیت سازمان ملل تاکید شده است.
به گزارش بی بی سی، این بیانیه در حالی منتشر شده است که سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، دیروز برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به نیویارک رفت.
این نشست قرار است در ۱۹ جنوری، زیر عنوان "شراکت منطقهای در افغانستان و آسیای مرکزی به عنوان مدلی از استقلال، امنیت و توسعه" برگزار شود.
   روسیه تاکنون دستکم سه بار میزبان گفتوگوهای صلح درباره افغانستان با حضور نمایندگانی از افغانستان، ایران، چین، پاکستان، هند و چند کشور آسیای میانه شده است. در این نشستها نمایندگان طالبان حضور نداشتند.
در آخرین نشست مسکو که آمریکا نخواست در آن شرکت کنند، از گروه طالبان خواسته شد تا از فعالیتهای نظامی خود دست بردارند و برای حل و فصل بحران افغانستان با دولت افغانستان داخل مذاکرات مستقیم شود.
درجریان یک سال گذشته، مقامهای روسیه پیوسته تایید کردهاند که با گروه طالبان در تماس هستند و هدفشان از این تماس حفاظت از شهروندان افغانستان و نگرانی از حضور فزاینده داعش در افغانستان است.