صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس اجرائیه به آمریکا و کانادا رفت

رئیس اجرائیه به آمریکا و کانادا رفت

افغانستانما: عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور عصر دیروز دوشنبه، 22عقرب، در یک سفر رسمی به ایالات متحده آمریکا و کانادا رفت.
بر اساس اعلامیه مطبوعاتی ریاست اجرائیه، آقای عبدالله  را در این سفر یک هیأت بلند رتبه دولتی همراهی میکند و او در این سفر با مقامات ایالات متحده آمریکا و کانادا دیدار و گفتگو خواهد کرد.
در اعلامیه ریاست اجرائیه آمده که رئیس اجرائیه با اعضای کنگره و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا نیز دیدار خواهد کرد و در مورد وضعیت افغانستان، پیشرفتها و چالشهای حکومت وحدتملی، بحث و تبادل نظر خواهد کرد. همچنین آقای عبدالله در شماری از مراکز تحقیقاتی شهر در واشنگتن، در مورد وضعیت افغانستان و منطقه سخنرانی خواهد کرد.
آقای عبدالله در سفر به کانادا در" نشست بینالمللی امنیتی هالیفاکس" اشتراک و سخنرانی میکند. او همچنین با شماری از مقامات کانادا دیدار خواهد داشت.
رئیس اجرائیه سپس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در باره قطعنامه سالانه سازمان ملل در مورد "وضعیت افغانستان" سخنرانی خواهد کرد.
این اولین سفر رئیس اجرائیه به آمریکا، بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا است. ریاست اجرائیه در اعلامیه مطبوعاتی خود روشن نکرده که وی با مقامات آمریکایی مشخصا روی چه مواردی گفتگو خواهد کرد. پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا، وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا به افغانستان آمدند و با مقامات حکومت وحدتملی دیدار کردند.
همچنین رئیس جمهور غنی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویارک با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد و هر دو جانب روی عملی کردن استراتژی جدید و وضعیت افغانستان گفتگو کردند.
مقامات حکومت وحدتملی بارها اعلام کردهاند که استراتژی جدید آمریکا روی وضعیت منطقه تاثیر مثبت گذاشته و کشورهای حامی تروریسم را تحت فشار بیشتر قرار داده است. بعد از اعلام این استراتژی سفرها و گفتگوهای مقامات افغانستان و آمریکا افزایش یافته است.