صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور به سفیر چین مدال علامه سید جمال‌الدین را اعطا کرد

رئیس جمهور به سفیر چین  مدال علامه سید جمال‌الدین را اعطا کرد

افغانستانما: رئیس جمهور غنی به یاو جینگ سفیر جمهوری چین در کابل به دلیل تلاش برای تحکیم روابط چین و افغانستان، مدال دولتی علامه سید جمالالدین را اعطا کرد.
ارگ ریاست جمهوری شام روز چهارشنبه، 19 میزان، اعلام کرد که آقای غنی طی یک فرمان این مدال را به سفیر چین در کابل اعطا کرده است.
بر اساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، در فرمان رئیس جمهور آمده است که:« یاوجینگ در دوران مأموریت خویش در افغانستان در جهت تحکیم و گسترش مناسبات همه جانبه و دوستانه میان افغانستان و چین، همچنان افزایش اعتماد دو جانبه، تنظیم، جلب و کمک رسانی، تلاش های قابل توجه را انجام داده است.»
رئیس جمهور از تلاش آقای یاوجینگ بخاطر جلب کمک و همکاری کشورش برای افغانستان، تشکر کرده است.
آقای غنی افزوده که افغانستان به عنوان یک» پل ارتباطی» میان کشورهای منطقه است و نقش اساسی را در اتصال کشورهای منطقه ایفا میکند. او افزوده که کشور چین از طریق کوریدور واخان میتواند به آسیایی میانه وصل شود.
سفیر چین گفته است که در دوران فعالیتاش در افغانستان به این باور دست یافته که تلاشهای حکومت افغانستان برای تامین صلح و ثبات «ارزنده» و « مهم» است.
دوره ماموریت سفیر چین در کابل به پایان رسیده است، هنوز مشخص نیست که جمهوری چین چه کسی را بجای آقای یاوجینگ به عنوان سفیر به کابل خواهد فرستاد.
چین و افغانستان در تلاش هستند که روابط تجاری و اقتصادی خود را توسعه دهند. طرح راه ابریشم جدید یا یک کمربند –یک راه، از بزرگترین طرحهای اقتصادی است که به همکاری دو کشور و شماری از کشورهای منطقه آغاز شده است و با اجرایی شدن آن کشورهای آسیای مرکزی به آسیای جنوبی وصل خواهد شد.