صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دختران 75 درصد از کودکان بازمانده از تحصیل را تشکیل می‌دهند

دختران 75 درصد از کودکان بازمانده از تحصیل را  تشکیل می‌دهند

افغانستانما: وزارت معارف کشور در نشستی که به منظور روز جهانی دختر برگزار کرده بود، اعلام کرد که 75 درصد کودکانی که از مکتب باز ماندهاند دختران هستند.
محمد ابراهیم شینواری، معین تعلیمات عمومی وزارت معارف کشور روز چهارشنبه 19 میزان در نشستی که به منظور گرامیداشت از روز جهانی دختر برگزار شده بود، گفت که در سراسر کشور 3.5 میلیون کودک از آموزش بازمانده اند که 75 درصد آنان دختران هستند.
آقای شینواری بیسوادی دختران و ازدواج های زیر سن را یک معضل فراروی دختران خواند و اضافه کرد که بی سوادی دختران باعث میشود که جامعه از نظر فرهنگی و اجتماعی رشد چندانی نکند.
وی علت بالا بودن بیسوادی و جاماندن از تحصیل دختران را، ناامنی، نبود آموزگار زن و مشکلهای خانوادگی خواند و گفت که وزارت تلاش می کند که در سالهای آینده توازن را برقرار کند. او گفت وزارت معارف با یونیسف روی طرحی کار می کند که شمار دختران باسواد بیشتر شوند.
افزایش مکتب، استخدام 30 هزار آموزگار بانو، بهبود تعلیمات و تدریس، شفافیت و تشویق از طریق عالمان دینی از جمله راهکارهایی است که وزارت معارف برای بالا بردن میزان دانش آموزان دختر انجام می دهد.
معین تعلیمات عمومی وزارت معارف می گوید که اکنون 9.3 میلیون شاگرد در کشور در حال تحصیل هستند که از این مقدار 39 درصد آنان دختران هستند.
بر اساس گزارش های وزارت معارف، در حال حاضر بیش از 200 هزار آموزگار در حال تدریس هستند که 33 درصد آنان را آموزگاران بانو تشکیل می دهند.
وزارت معارف همچنین می گوید که تلاش می شود که تا 4 سال آینده 30 هزار آموزگار دیگر جذب این وزارت شوند. معین تعلیمات عمومی وزارت معارف می گوید که بعد از این 55 درصد استخدامی های وزارت معارف در بخش آموزگاری، زنان خواهند بود.
وزارت معارف با همکاری یونیسف از روز جهانی دختر گرامیداشت به عمل آورد. در این نشست روی چالشهای که فراروی دختران و بانوان وجود دارد سخنرانی شد.
ماری ساکر سفیر ناروی در کابل در این نشست گفت که در سال 2016 وضعیت امنیتی بدتر شده و این وضعیت بر حضور زنان در اجتماع تاثیر گذشته است. او افزود که منازعات تاثیر مستقیم بر بی سوادی زنان دارد.
خانم ساکر علاوه کرد که مشکل دیگری که فراروی زنان قرار دارد، ازدواج های زیر سن است که در سال گذشته کمیسیون حقوق بشر 330 مورد را ثبت کرده است. او گفت که 7 درصد این ازدواج ها دختران 7 تا 10 سال هستند.
سفیر ناروی همچنین تاکید بر آموزش زنان کرد و گفت که از این طریق، زنان میتوانند جایگاهی بهتری در اجتماع پیدا کنند و از نظر اقتصادی در وضعیت بهتری باشند.
این نشست در حالی برگزار میشود و مشکلهای زنان در نشست های گوناگون مطرح شده اما دولت نتوانسته به وعدههای خود جامه عمل بپوشاند.
شاکره فخر، دانشجوی دانشگاه کابل در پیوند به این نشست گفت که این نشست همانند سایر نشست ها سمبولیک و پروژه ای است و تاثیری روی وضعیت زنان نخواهد داشت.
خانم فخر اضافه کرد که بارها بر عملی شدن قطعنامه 1325 سازمان ملل تاکید کرده اما تاکنون به صورت درست عملی نشده است و حضور زنان در اداره ها بسیار نادر است. او افزود که وضعیت زنان در عمل خوب می شود نه در شعار.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در سرطان سال 1394 خورشیدی هنگام رونمایی قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زنان، صلح و امنیت، بر ایجاد شرایطی که در آن زن افغان مطابق به قانون اساسی کشور با مرد افغان در ساختن یک جامعه مرفه و قانونمند سهم  اساسی داشته  باشد تأکید کرده بود.
یکی از تعهدات دولت، حضور 35 درصدی زنان در اداره های دولتی بود که تاکنون به صورت درست محقق نشده است.
علیرضا احمدی