صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور در سازمان ملل: تنها با راه حل سیاسی به صلح پایدار می‌رسیم

 رئیس جمهور در سازمان ملل: تنها با راه حل سیاسی به صلح پایدار می‌رسیم

رئيس جمهور غني در نخستين سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد بر يافتن راهحل سياسي براي پايان جنگ در افغانستان تاکيد کرد.
آقاي غني در اين سخنراني که ساعت دو نيمه شب سهشنبه، 29 سنبله، به وقت کابل ايراد شد، با اشاره به استراتژي جديد آمريکا براي افغانستان گفت که اين استراتژي دربرگيرنده پيامي است که طالبان و حاميانش نميتوانند از راه جنگ به پيروزي برسند.
او تاکيد کرد که صلح پايدار در افغانستان تنها از طريق راه حل سياسي تامين ميگردد و از گروه طالبان خواست که با دولت افغانستان در يک مذاکره بينالافغاني شرکت کنند.
رئيس جمهور همچنين از پاکستان خواست که در يک گفتگوي دولت با دولت، روي مسئله صلح، امنيت و مبارزه با تروريسم با افغانستان وارد شود.
به گفته وي، افغانستان تعهد خود را به صلح با امضاي توافقنامه با حزب اسلامي، ثابت کرده و افزود:« اکنون، ما از همسايگان دور و نزديک مان ميخواهيم که از طريق پروسه کابل براي تلاش همه جانبه به منظور صلح و ثبات منطقهيي، به ما بپيوندند.»
آقاي غني همچنين از رويکرد جامعه جهاني در برابر جنگ در افغانستان انتقاد کرد و خواستار تغيير ديدگاه جامعه جهاني به جنگ در افغانستان شد. او گفت:« براي مدت زمان طولاني، به جنگ در افغانستان به مثابه يک جنگ داخلي نگريسته شده، اما جنگ کنوني در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست.» او يکبار ديگر تاکيد کرد که افغانستان در خط نخست مبارزه با تروريزم قرار دارد و با بيش از بيست گروه تروريستي بينالمللي مبارزه ميکند و گفت که تهديد تروريستها هيچ سرحدي نميشناسد. رئيس جمهور با اشاره به حملات تروريستي در شهرهاي بزرگ جهان گفت که:« براي گروه هاي تروريستي که در منطقه پناه گرفتهاند، حمله بر کابل و حمله به بروکسل، پاريس، بارسلونا، لندن و يا هر جاي ديگري، پيروزي مشابه محسوب مي گردد.» آقاي غني در بخش ديگر از سخنان خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، از استراتژي جديد آمريکا براي افغانستان استقبال کرد و گفت که مردم افغانستان سالها منتظر بود که ايالات متحده چنين تصميمي در رابطه به افغانستان بگيرد. او افزود که با اعلام اين استراتژي ادامه همکاري افغانستان با آمريکا و جامعه جهاني تجديد شده و افغانستان را در مسير اعتماد قرار داده است.
دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا ماه گذشته استراتژي دولت خود را براي افغانستان و جنوب آسيا اعلام کرد. در اين استراتژي بر مبارزه جدي با تروريزم و از بين بردن پناهگاههاي آنها در پاکستان تاکيد شده است. همچنين آمريکا حمايت دوامدار خود از دولت و نيروهاي امنيتي افغانستان را اعلام کرده و با خروج نيروهاي آمريکايي نيز مخالفت شده است.