صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون رئیس جمهور: برای اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری دولت افغانستان و عراق تلاش شود

معاون رئیس جمهور: برای اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری دولت افغانستان و عراق تلاش شود

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری بر اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری بین دولت افغانستان و دولت عراق تاکید میکند. آقای دانش دیروز چهارشنبه، ۲۲ سنبله، با نصیر احمد اندیشه معین مالی و اداری وزارت امور خارجه و عبدالجمیل پروانی سفیر افغانستان در عراق دیدار کرد.
در این دیدار، معین وزرات خارجه و سفیر کشور در عراق از فعالیت‌‌های ادارههای شان در بخشهای مختلف به معاون دوم ریاست جمهوری گزارش دادند. آقای دانش به معین وزارت خارجه و سفیر کشور در عراق دستور داد که برای اجرایی شدن تفاهمنامهی همکاریی که قبلا بین دولت افغانستان و دولت عراق به امضا رسیده است، تلاش شود.
به گفته معاون دوم ریاست جمهوری، اجرایی شدن این تفاهمنامه سهولت لازم را برای سفر شهروندان کشور به کشور عراق فراهم میکند. او افزوده است که دلیل موجودیت مکانهای مقدس مذهبی و زیارتگاهها در عراق سالانه هزاران شهروند افغانستان به آن کشور سفر میکند و دولت موظف است که سهولتهای لازم را برای سفر آنها فراهم کند.
تفاهمنامهی همکاری میان افغانستان و عراق در سال ۱۳۹۲ توسط وزرای خارجه دو کشور در کابل امضا شد. گفته میشود در این تفاهمنامه سهولتهای لازم برای سفر زیارتی شهروندان کشور به عراق در نظر گرفته شده است.
معاون رئیس جمهور به وزارت امور خارجه دستور داده است که یک هیات با صلاحیت از وزارت خارجه و ادارات مربوطه به عراق سفر کنند و روند اجرایی شدن این تفاهمنامه را پیگیری کنند.
به دلیل سفر شمار زیادی از شهروندان کشور به عراق، مقامهای کشور تلاش دارند که خدمات ویزه سیاحتی برای شهروندان کشور و پرواز از افغانستان به عراق فراهم شود. سفارت عراق در کابل اکنون ویزه سیاحتی برای شهروندان کشور فراهم نمیکند.
چندی قبل سفارت عراق در کابل مورد حمله مهاجمان مسلح مربوط به گروه داعش قرار گرفت. در این حمله دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند و به هیچ یک از دیپلماتهای کشور عراق آسیبی نرسید.
بعد از این حمله مقامات دو کشور بر تداوم روابط سیاسی و همکاریها در زمینههای مختلف تاکید کردند و گفتند که حملات تروریستی نمی توانند بر روابط دو کشور سایه افگند.