صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اگر امنیت بهبود نیابد، روند انتخابات با چالش های عمده مواجه خواهد شد

اگر امنیت بهبود نیابد، روند انتخابات با چالش های عمده مواجه خواهد شد

کمیسیون شکایات انتخاباتی، با ابراز نگرانی از گسترش ناامنی ها می گوید که هرگاه وضعیت امنیتی بهبود نیابد، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالیها، با چالش های زیادی مواجه خواهد شد.
عبدالعزیز آریایی رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، این موضوع را دیروز در یک نشست خبری در کابل که بخاطر ارائه گزارش کاری هشت ماهۀ این نهاد برگزار شده بود، بیان کرد.  وی با ابراز نگرانی از گسترش نا امنی ها گفت که هرگاه وضعیت امنیتی بهبود نیابد و به همین حالت باقی بماند، انتخابات برگزار نخواهد شد و یا هم چالش های زیادی فراروی این روند وجود خواهد داشت.
آریایی، با اشاره به ارزیابی ۹۶ درصد مراکز رای دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که هنوز حدود ۳۳ ولسوالی(از مجموع ۳۶۶ ولسوالی رسمی) به علت نا امنی ها تحت پوشش این روند قرار نگرفته  و امنیت برخی ولسوالی ها هم به شکل نسبی است و امنیت آن به طور کامل تامین نیست.
رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی تصریح کرد که این نهاد، به تامین شفافیت در روند انتخابات متعهد است و از تمام نهادهای مربوطه می خواهد تا در این زمینه مسوولانه گام بردارند و نیروهای امنیتی کشور نیز در هماهنگی با نیروهای خارجی، برای تامین امنیت مناطق نا امن به صورت قاطع عمل کنند.
وی گفت که در هشت ماه گذشته، حدود ۴۵ درصد برنامه یک ساله این نهاد در زمینه اصلاحات، طرح، بازنگری و تصویب طرزالعمل ها، لوایح، پالیسی ها، تفاهمنامه ها و برنامه های عملیاتی، ایجاد سیستم و مکانیزم های عملی، تجهیز، تقویت و انکشاف کمیسیون، فعال سازی دفاتر ولایتی کمیسیون و استخدام و آموزش کميشنران ولایتی و کارمندان، عملی شده است.
عبدالعزیز آریایی، درعین حال با اشاره به معرفی سه تن از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رئیس جمهور بخاطر گزینش رئیس دارالانشای این کمیسیون، گفت که چهار ماه گذشته؛ اما رئیس جمهور تا اکنون در این زمینه اقدام نکرده است.
رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، از مشکل مالی نیز سخن گفت و خاطر نشان کرد که این نهاد، با کمبود بودجه مواجه است و حکومت باید این مسئله را جدی بگیرد.
کمیسیون انتخابات، ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهاى ولسوالی ها تعیین کرده است و حکومت نیز تاکید کرده که برای این کار، آمادگی گرفته است و انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهد شد. ( پژواک)