صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ازدواج زير سن قانوني دختران، موضوع کمپاين زنان براي تغييردر هرات

ازدواج زير سن قانوني دختران، موضوع کمپاين زنان براي تغييردر هرات

شماری از نهادهای مدافع حقوق زنان کمپاینی را جهت جلوگیری از ازدواج دختران زیر سن قانونی در هرات در غرب کشور راه انداختهاند. این کمپاین در ادامه برنامه «زنان در راستای تغییر» آغاز شده است.  این کمپاین به ولایتهای مختلف افغانستان میرود و بر اساس خواستها و چالشهای اجتماعی زنان هر ولایت موضوع کمپاینش را انتخاب میکند
پیش از این این کمپاین در کابل و بامیان اجرا شده است. در کابل موضوع «کمپاین زنان در راستای تغییر» مشارکت سیاسی زنان و در بامیان دسترسی زنان به مقامهای مدیریتی بوده است.
زنان در ولایت هرات به خاطر خشونتهایی که به دلیل ازدواج اجباری و زیر سن قانونی با آن رو به رو میشوند، خواستند موضوع این کمپاین دادن آگاهی در همین زمینه باشد.
این کمپین از سوی چند نهاد حقوق بشری از جمله «احرم» و «حاکا» با حمایت مالی اتحادیه اروپا راه اندازی شده است.
در هرات این کمپاین در ولسوالی گذره در جنوب این ولایت راهاندازی شده است.
دهها نفر از زنان سالمند، شماری از مردان و برخی از دخترانی که در کودکی وادار به ازدواج شده بودند گرد هم آمدند تا درباره عواقب ازدواجهای اجباری بیشتر بدانند.
زهرا رحمانی مسئول نهاد حقوق بشری «احرم» در هرات می گوید: « دلیل حضور خانمهای کلانسال، مادران، مادرکلان (مادربزرگ)ها و شماری از مردان این ولسوالی این است که میخواهیم از طریق آنان پیام خود را برسانیم و بگوییم که یکی از دلایل اصلی خشونتها، خودکشیها و خودسوزیهای زنان همین ازدواجهای اجباری است و باید از آن خودداری شود.»
این نهاد به دخترانی که در سنین پایین وادار به ازدواج شدهاند مشورت حقوقی میدهد.
روحینا باور از مسئولان «احرم» هم ازدواجهای زیر سن قانونی را دلیل عمده خشونتهای خانوادگی میداند.
او میگوید دخترانی که «در سنین نه، چهارده و پانزده سالگی ازدواج میکنند در واقع هنوز طفلند. وقتی که بزرگتر میشوند و خشونت را در مقابل خود حس میکنند ایستادگی میکنند و این منجر به قتل یا خودسوزی زنان میشود.»
صدف (نام مستعار) که در این کمپاین شرکت کرده گفت که در ۹ سالگی توسط پدرش وادار به ازدواج شده بود.
او گفت: «به این خاطر که پدرم تنها بود. برادر هم نداشتم. کارو بار نداشتیم و دولت هم کمک نمیکرد که زندگی ما درست شود. پدرم مجبور شد که مرا به عقد کسی بیاورد.»
هنوز آمار دقیقی از شمار افرادی که در هرات ، در کودکی وادار به ازدواج شدهاند در دست نیست.
شمار دقیقی از زنان و دخترانی که در اثر خشونتهای خانوادگی کشته شدهاند یا آسیب دیدهاند نیز ثبت نشده است.
اما به گفته مقامهای محلی هرات در سال ۱۳۹۵ خورشیدی حدود ۹۰۰ زن در هرات اقدام به خودکشی کردهاند. از این میان حدود سی نفر جان باختهاند. هرچند گفته میشود که آمار های دقیقی در این باره هم ثبت نشده است. ( بی بی سی)