صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین روابط خود را در سطوح مختلف با افغانستان توسعه می دهد

چین روابط خود را در سطوح مختلف با افغانستان توسعه می دهد

سفارت چين در کابل مي گويد که اين کشور آماده است تا روابط خود را در بخش هاي مختلف از جمله سياسي، نظامي، فرهنگي، اجتماعي و تجاري با افغانستان توسعه دهد.
زانگ جيشين (Zhang Zhixin )، قونسل سياسي سفارت چين در کابل روزپنجشنبه در يک نشست خبري از علاقه مندي کشور متبوعش در زمينه توسعه روابط با افغانستان خبر داد. وي گفت که چين علاقه مند است تا در راستاي توسعه روابط با افغانستان، در امور زيربنايي، مخابرات، زاراعت و ساير بخش هاي مورد علاقه همکاري کند.
قونسل سياسي سفارت چين خاطر نشان کرد که سرمايه گذاران چينايي به زودي بانک مشترک را با تاجران افغان ايجاد خواهند کرد تا از اين طريق زمينه سرمايه گذاري را فراهم سازند.
جيشين گفت:»  نظر به موقعيت استراتژيک افغانستان  و بخاطر اين که افغانستان در پروژه يک کمربند، يک راه، نقش محوري دارد نياز به کمک بيشتر دارد تا بتواند در اين پروژه نقش خود را به خوبي ايفا کند.»
اين ديپلمات ارشد چينايي گفت:» تامين امنيت در افغانستان براي ما خيلي اهميت دارد، بهتر شدن امنيت در افغانستان به معناي بهترين شدن امنيت چين است و ما تلاش مي کنيم تا با ايجاد راهکارهاي جديد براي تامين امنيت و ثبات در افغانستان نقش خوبي را ايفا کنيم.»
ليو اکسولين  (Liu Xiaolin ) معاون «اتحاديه مردمي و دوستي کشور هاي خارجي»  ولايت گان سو چين نيز که در اين نشست خبري حضور يافته بود با تاکيد بر تحکيم روابط ميان چين و افغانستان گفت که چينايي ها با افغان ها از لحاظ اجتماعي، فرهنگي و  نژادي شباهت دارد.
وي به ويژه در مورد سفر اخير خود به ولايت باميان گفت که هيئت همراهش دريافته است که باميان با ولايت گان سو شباهت اقليمي و نژادي دارد.
اين مقام چينايي گفت که به دليل اين مشترکات تصميم گرفته شده است تا بعد از اين از جوانان بامياني براي ادامه تحصيل به گان سو دعوت شود تا ضمن تحصيل، از فرهنگ و رسوم مردم چين آگاه شوند و آن را با مردم افغانستان شريک سازند. (پژواک)