صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مشرانوجرگه: تقويم انتخابات هرچه زودتر اعلام شود

مشرانوجرگه: تقويم انتخابات هرچه زودتر اعلام شود

مشرانوجرگه، بر اعلام هرچه زودتر تقويم انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى تاکيد نموده و مى گويد که بيش از اين، تاخير در انتخابات قابل پذيرش نيست.
در مادۀ هشتاد و سوم قانون اساسی افغانستان آمده است که دورۀ کار ولسی جرگه، به تاریخ اول سرطان سال پنجم، بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان می رسد و شورای جدید به کار آغاز می کند.
به اين اساس، زمان کار ولسى جرگه کنونى، در اول سرطان ١٣٩٤ پايان مى يافت؛ اما به اساس حکم رياست جمهورى، تا زمان اعلان نتایج انتخابات تمديد شده است. انتخابات شوراهاى ولسوالى تا حال برگزار نشده است.
زمان دقیق انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی هنوز مشخص نشده؛ اما مقام های حکومت گفته اند که در جریان سال آینده، برگزار می شود.
محمدهاشم الکوزی نماینده مردم هلنمد در مشرانوجرگه، در نشست دیروز این جرگه از کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت افغانستان خواست تا هرچه عاجل، تقویم انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی را اعلام نماید.
وی افزود: "بیش از این، تاخیر و شرط در برگزاری انتخابات برای ما قابل پذیرش نیست."
محمد حنیف حنفی نماینده مردم ارزگان در این جرگه نیز برگزاری انتخابات به منظور تامین دموکراسی در کشور مهم خواند و افزود: "هرچه عاجل زمان انتخابات مشخص شود تا مردم آگاهی پیدا کنند و خود را برای انتخابات آماده نمایند."
فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه نیز بر اعلام تقویم انتخابات تاکید کرده گفت: "حالا که برخی کارهای کمیسیون مستقل انتخابات و به خصوص استخدام رییس دارالانشاى جرگه صورت گرفته، باید تقویم انتخابات با پلان عملیاتی که روی کاغذ باشد، با ملت شریک شود."
وی از حکومت خواست تا به تمام ادارات ذيربط انتخابات وظیفه دهد؛ تا برای برگزاری انتخابات آمادگی داشته باشند.
او گفت که تاخیر در انتخابات بیش از این، برعلاوۀ اينکه به خیر افغانستان نیست، برای ملت نیز قابل پذیرش نمی باشد.
وی همچنان از تمویل کنندگان حکومت افغانستان خواست تا افغانستان را در برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی همکاری نمایند. (پژواک)