صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال هلال: ۲۴ مظنون حمله به شفاخانه سردار داوود بازداشت شدند

جنرال هلال: ۲۴ مظنون حمله به شفاخانه سردار داوود بازداشت شدند

جنرال هلال‌الدین هلال، از معاونان وزارت دفاع افغانستان و رئیس هیات بررسی رویداد حمله به شفاخانه سردار محمد داوود اعلام کرد که در ارتباط به حمله روز چهارشنبه گذشته، ۱۸حوت، ۲۴ نفر بازداشت شده‌اند.
او توضیح داد که این افراد شامل کارمندان امنیتی، اطلاعاتی و افرادی هستند که در دست داشتن در این حمله مظنون شناخته شده‌اند.
آقای هلال گفت که در میان بازداشت شدگان جنرال ارتش نیز است.
قبلا گفته شده بود که حمله کنندگان مسلح از قبل با همکاری شماری از پزشکان این شفاخانه در این مرکز درمانی مستقر شده بودند، ولی آقای هلال این گفته‌ها را رد کرد و گفت که هیج پزشکی از داخل شفاخانه با حمله کنندگان همکاری نکرده‌است.
او درباره نحوه ورود حمله کنندگان به شفاخانه گفت که حمله کنندگان شامل ۵ نفر بودند که در روز حادثه وارد شفاخانه شدند و یک نفر آنان در ورودی شفاخانه خود را منفجر و چهار نفر دیگر وارد این شفاخانه شدند.
رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده بودند که یک موتر که کارت ویژه با امضا وزیر دفاع افغانستان را داشته، مهاجمان مسلح را به داخل شفاخانه منتقل کرده‌است.
آقای هلال نیز تأیید کرد که مهاجمان مسلح توسط این موتر منتقل شده ولی شماره پلیت این موتر جعلی بوده و به دلیل غفلت نیروهای امنیتی توانسته که وارد شفاخانه شود. به گفته او سربازی که به این موتر اجازه ورود داده نیز اکنون در بازداشت است.
او گفت حمله کنندگان بعد از این که وارد شفاخانه شده‌اند با چاقو، اسلحه سبک و بمب دستی به کارمندان، پزشکان و بیماران حمله کرده‌اند.
به گفته او هدف از حمله کنندگان این بوده که به جلسه پزشکان متخصص خود را برسانند و بتوانند به آنان حمله کنند که "خوشبختانه" آنان از قبل مطلع به محل دیگری منتقل شدند.
او گفت که حمله کنندگان شامل اتباع افغانستان و خارجی بودند.
آقای هلال گفت که تحقیق درباره این حادثه جریان دارد و تصاویر دوربین‌های مدار بسته بررسی و مشخص شده که حمله کنندگان از چه نوع وسایلی در این حمله استفاده کرده‌اند.
او مدعی شد که این حمله در خارج افغانستان طراحی شده، مدارک و شواهدی که از این حمله بدست آمده به ریاست امنیت ملی افغانستان داده شده تا تعقیب شود.
قبلا گزارش شده بود که شماری از زخمیان گروه طالبان که در این شفاخانه بستری بودند و در زمان حمله از بستر بیماری برخواسته و با حمله کنندگان همکار شده‌اند. آقای هلال این گزارشها را نادرست خواند و گفت که زخمیان افراد وابسته به گروه طالبان در اتاق‌های نگهداری می‌شود که بدون اجازه دسترسی به بیرون را ندارند.
آقای هلال گفته که این شفاخانه حدود دو هزار کارمند دارد و شمار مراجعین آن نیز روزانه به ۴ هزار نفر می‌رسد.
او افزود که براساس آمار نهایی حدود ۵۱ نفر در این حادثه کشته و اکنون نزدیک به ۳۱ زخمی تحت درمان هستند که بقیه زخمی‌ها درمان و مرخص شده‌اند.
معاون وزارت دفاع از رسانه‌های افغانستان انتقاد کرده و گفت که ۹۹ درصد از گزارش‌های که تاکنون توسط رسانه‌ها درباره این حادثه نشر شده نادرست و براساس شایعات است. (بی بی سی)