صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جاپان بخاطر حمایت از افغانستان در توسعۀ بندر چابهار با هند همکاری می‌کند

جاپان بخاطر حمایت از افغانستان در توسعۀ بندر چابهار با هند همکاری می‌کند

وزیر دولت جاپان در امور خارجی، در سفر به کابل گفته است که این کشور در راستای افزایش تجارت خارجی افغانستان، با هند در زمینه توسعۀ بندر چابهار به توافق رسیده است.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این مقام جاپانی این موضوع را دیروز در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور بیان کرده است.
در این دیدار که در ارگ انجام شد، هر دو جانب در مورد پیشرفت ‎‌ها و برنامه های آینده حکومت وحدت ملی در زمینه روند صلح، پروژه‌های اقتصادی و انکشافی و همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه یی بحث و تبادل نظر کردند.
کینتارو سونورا وزیر دولت جاپان در امور خارجی گفت که این کشور تعهداتش در کنفرانس بروکسل برای افغانستان را عملی خواهد کرد و به خاطر تغییر مثبت در وضعیت زندگی مردم افغانستان، به همکاری‌هایش ادامه می‌ دهد.
وی تلاش‌ها و دستاوردهای حکومت وحدت ملی را در عرصه‌های مختلف از جمله حکومت داری خوب، انکشاف، مبارزه با فساد اداری، گسترش همکاری های اقتصادی و ترانزیتی منطقه یی و روند صلح قابل قدر خواند.
محمد اشرف غنی، کمک های جاپان در عرصه های معارف، جاده سازی و سایر عرصه ‎‌ها به افغانستان را مؤثر خواند و گفت که افغانستان از برکت برنامه های آموزشی جاپان، صد‌ها پولیس زن دارد.
وی افزود که جاپان به عنوان شریک بین‌المللی افغانستان، برای تحصیل جوانان افغان سهولت های خوبی را فراهم کرده است و شماری از جوانان افغان که در این کشوردر سطوح عالی تحصیل کرده‌اند، در امور شهری کشور در حال خدمت هستند.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد که حکومت وحدت ملی، در زمینه جذب سرمایه گذاری و همکاری های بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران افغان، گام‏های مؤثری برداشته و آماده است از تجارت جاپان در این عرصه استفاده کند.
اشرف غنی در ادامه از اتصال افغانستان با آسیای مرکزی و تلاش برای ترانزیت با چین و ایران خبر داد. وی در عین حال با اشاره به پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان (تاپی) گفت که افغانستان در زمینه ترانزیت و اتصال منطقه یی؛ نه تنها پروژه ‎‌ها، بلکه بسته های همکاری‏های اقتصادی را در نظر دارد، که این امر باعث ثبات منطقه و توسعه فعالیت های اقتصادی و تجارتی خواهد شد.
وزیر دولت جاپان در امور خارجی، از اتصال افغانستان با آسیای مرکزی و گسترش همکاری‏های اقتصادی منطقه یی استقبال کرد و گفت که جاپان، در این عرصه آماده هر گونه همکاری می‌ باشد.
کینتارو سونورا گفت که جاپان، مذاکرات خود را به خاطر اتصال منطقه یی (افغانستان) آغاز کرده و همچنان با هند به موافقت رسیده است که برای توسعه بندر چابهار کمک های تخنیکی کند.
بندر چابهار در ولایت سیستان و بلوچستان ایران قرار دارد. افغانستان با ایران و هند، قبل از این توافق کرده‌اند تا این بندر در راستای کاهش وابستگی افغانستان به راه‌های تجارتی پاکستان و توسعه روابط تجارتی هند با آسیای میانه توسعه یابد.
این مقام جاپانی، جابهار را برای ترانزیت و تجارت افغانستان مهم خواند و افزود که جاپان در زمینه ماسترپلان حمل و نقل، به افغانستان کمک خواهد کرد. (پژواک)