صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

یکشنبه ۶ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سلمان خان در 51 سالگی همچنان سر حال بازیگر تمام نشدنی بالیوود

سلمان خان در 51 سالگی همچنان سر حال بازیگر تمام نشدنی بالیوود

سلمان خان يکي از بزرگ ترين بازيگران سينماي باليوود جزو 5 چره برتر عرصه سينما در سالهاي گذشته هندوستان است. اين بازيگر با سابقه بيش از 50 فيلم سينمايي يکي از رکوردداران بازي در سينماي جهان است.
سلمان خان ستاره مطرح سينماي باليوود 27 دسامبر 1965 در شهر «ايندور» هندوستان به دنيا آمد و امروز 51 ساله شد.
وي در خانواده اي کاملاً هنري به دنيا آمد. پدر سلمان، سليم خان يکي از مشهورترين بازيگران و فيلمنامه نويسان هندوستان بود و همين باعث شد تا سلمان از همان ابتدا با ساختار سينماي باليوود آشنا شود.
سلمان خان در سال 1988 بازيگري را با بازي در نقش فرعي فيلم «Biwi Ho To Aisi » ساخته «جي کي بهاري» به سينما قدم گذاشت.
وي اولين موفقيت تجاري خود را مديون اولين همکاري اش با سورج در سال 1989 در فيلم «منه پيار کيا» ميداند. سلمان توانست جايزه بهترين بازيگر مرد تازهوارد را براي اين فيلم به دست آورد و همچنين فيلم موفقيتهاي زيادي را در خارج از هند کسب کرد و در کشورهاي مختلفي از جمله اسپانيا نيز اکران شد و پر فروشترين فيلم دهه 80 باليوود لقب گرفت.
همين امر موجب گشت تا سلمان در فيلمهاي متعددي درخشيده و جوايز فراواني را کسب کند. «ساجن» در سال 1991 و «هم آپ که هه کُن» در سال 1994 و «کارن آرجون» در سال 1995 و «پيار کيا تو درنا کيا» در سال 1998 و «هم سات سات هه» در سال 1999 از جمله آثاري هستند که سلمان خان با آنها ورود موفقي در باليوود براي خود ثبت کرد.
او پر فروشترين فيلمهاي سالهاي 1991، 94، 98، 99، 2005، 2010، 2011 و 2012 را در کارنامه خود دارد که هيچ بازيگري در اين صنعت تا به حال نتوانسته است که هشت سال پر فروشترين فيلمها را دارا باشد. همچنين از سال 2010 به بعد او هيچ فيلم شکست خوردهاي در کارنامه خود ندارد.
وي همواره جزو برترين، پرفروش ترين و محبوب ترين بازيگران مرد سينماي باليوود شناخته مي شود. اين در حالي است که در آستانه گذر از 50 سالگي سلمان خان همچنان رکورد فروش در سينماي باليوود را جابجا مي کند.
سلمان خان در سال 2015 با فيلم «سلطان» به باليوود آمد و توانست تمامي رکوردهاي فروش در تاريخ سينماي باليوود را از آن خود نمايد. فيلمي که در آن سلمان در نقش يک کشتي گير ظاهر شده و از اعلام آمادگي جسماني خود در اين سن خبر مي دهد.
بازيگر کهنه کار سينماي باليوود انگار قصد پير شدن نداشته و همچنان در نقش اول تمامي فيلم ها حضور پيدا مي کند.
علاوه بر فعاليت هاي سينمايي، وي در بخش هاي مختلف ديگري نيز فعاليت دارد که از آنها مي توان به «تشکيل کمپين حمايت از کودکان»، کمپين «انسان بودن» و کمپين «آزاد کردن زندانيان مالي» اشاره کرد.
سلمان خان تاکنون در بيشتر از 110 فيلم به ايفاي نقش پرداخته و توانسته 15 بار جوايز مختلف سينماي هندوستان را از آن خود کند.
وي هم اکنون بازي در چهار فيلم تازه را پيش رو داشته و بهار سال آينده ميلادي با سه فيلم به سينماي هندوستان باز مي گردد.