صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترجیح کتاب‌های چاپی به دیجیتالی

ترجیح کتاب‌های چاپی به دیجیتالی

تحقيقات جديد نشان ميدهد ميزان فروش کتابهاي ديجيتالي در ميان خوانندگان سن پايين انگلستان، به نفع کتابهاي چاپي کاهش پيدا کرده است.
«گاردين» نوشت: مرکز تحقيقاتي «نيلسن» اعلام کرده با توجه بيشتر کودکان و نوجوانان انگليسي به کتابهاي چاپي، فروش کتابهاي ديجيتالي در سال 2016 شاهد چهار فيصد کاهش بوده و اين دومين سال متوالي است که چنين آماري به دست ميآيد.
طي سال گذشته ميلادي، بيش از 360 ميليون جلد کتاب ـ اعم از چاپي و غيرچاپي ـ که ارزش آن به 100 ميليون پوند ميرسد، در انگلستان به فروش رسيده است. آمارها نشان ميدهد با اين وجود که فروش کتابفروشيها 7 فيصد نسبت به سال 2015 افزايش داشته، فروش کتابهاي ديجيتالي چهار فيصد کمتر شده است.
براساس گزارش «نيلسن»، ميزان فروش کتابهاي ديجيتالي از 563 ميليون پوند به 554 ميليون پوند کاهش داشته است. اما درباره کتابهاي چاپي اين رقم از دو ميليارد و 740 ميليون پوند به دو ميليارد و 760 ميليون پوند رسيده است.
بررسي آمار فروش پنج ناشر بزرگ «پنگوئن رندم هاوس»، «هچت»، «هارپر کالينز»، «پن مکميلان» و «سيمون و شاستر» در سال 2015 نيز همين نتيجه را تاييد کرد؛ در آن سال فروش کتابهاي ديجيتالي اين انتشاراتيها 2.4 فيصد کاهش پيدا کرد.
برخي استقبال از کتابهاي رنگآميزي بزرگسالان و آثار پرطرفدار ادبيات داستاني همچون «دختري در قطار» نوشته «پائولا هاوکينز» و «برو ديدهباني بگمار» رماني از «هارپر لي» را دلايل بالا رفتن آمار فروش کتابهاي چاپي دانستهاند.
اما موسسه «نيلسن» استقبال از کتابهاي حوزه کودک و علاقه بيشتر نسل جوان به کتابهاي چاپي را به عنوان دلايل افزايش فروش کتابهاي چاپي در مقايسه با آثار ديجيتال ذکر کرده است. تحقيقي که در سال 2013 انجام شده بود، نشان داد 62 فيصد افراد 16 تا 24 سال کتاب را به نسخههاي ديجيتالي ترجيح ميدهند. اکثر اين افراد دليل انتخاب خود را اينگونه بيان کردند: دوست دارم کتاب را در دست بگيرم.
«نيلسن» اعلام کرد 50 فيصد فروش کل آثار ادبيات داستاني به کتابهاي ديجيتالي اختصاص داشته و اين رقم درباره آثار ادبيات داستاني کودکان  تنها چهار فيصد بوده است. يکي از مسئولان اين موسسه پژوهشي همچنين گفت که جوانترها کتابهاي ديجيتالي را به عنوان زنگ تفريحي در زمان استفاده از دستگاهها و شبکههاي اجتماعي به حساب ميآورند.