صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رکوردشکنی «هری پاتر» در عرصه تئاتر

رکوردشکنی «هری پاتر» در عرصه تئاتر

نمايش «هري پاتر و فرزند نفرينشده» در 11 بخش جوايز تئاتر «اوليوير» نامزد شد و رکورد جديدي را در تاريخ اين جوايز مهم ثبت کرد.
«بي.بي.سي» نوشت: جوايز «اوليوير» که مهمترين جايزه تئاتر انگلستان محسوب ميشود، نام نمايش «هري پاتر و فرزند نفرينشده» را در 11 بخش به عنوان نامزد اعلام کرد.
اين رکوردي بيسابقه براي يک اثر نمايشي در کل تاريخ برگزاري جوايز «اوليوير» به حساب ميآيد. پس از اقتباس نمايشي «هري پاتر»، «Groundhog Day » از نمايشهاي موزيکال هم درهشت بخش نامزد شده است.
نمايش موزيکال «Groundhog Day » تنها يک ماه است که اجرايش را در «برادوي» شروع کرده است. نام اين اثر به يک باور عاميانه برميگردد؛ عوام معتقدند که اگر در روز دوم فبروري موسوم به «Groundhog Day »، هوا آفتابي باشد، يعني از زمستان شش هفته مانده و اگر ابري باشد، نشانه اوايل بهار است.
«هري پاتر» در بخشهاي بهترين کارگرداني (جان تيفاني)، بازيگر نقش اول مرد (جيمي پارکر در نقش هري)، بازيگر نقش مکمل مرد، موسيقي، بازيگر نقش مکمل زن (نورا دامزوِني در نقش هرميون)، نمايش جديد، طراحي صحنه، نورپردازي، طراحي لباس و ... نامزد دريافت «اوليوير» شده است.
برندگان نهايي اين مجموعه جوايز روز نهم آوريل در تالار سلطنتي «آلبرت» لندن معرفي خواهند شد. در اين مراسم «کنت برانا» جايزه ويژه «اليوير» 2017 را دريافت ميکند.
«هري پاتر وفرزند نفرينشده» را هشتمين اثر از مجموعه «هري پاتر» ميدانند اما در واقع اين کتاب يک نمايشنامه است که اقتباس آن در تئاتر «وستاند» لندن روي صحنه است. اين نمايشنامه بر اساس داستاني از «رولينگ» و به قلم «جک تورن» و «جان تيفاني» نوشته شده و داستان دوقسمتي آن 19 سال پس از شکست «ولدمورت» از «هري» را روايت ميکند.
«هري پاتر و کودک نفرينشده» ابتدا قرار بود فقط در قالب يک نمايشنامه اجرا شود، اما از آنجايي که بسياري از طرفداران امکان ديدن اين نمايش را نداشتند، «رولينگ» در نهايت تصميم گرفت متن نمايشنامه را در دنباله هفت رمان قبلي خود به چاپ برساند.
اين نمايشنامه در قالب هشتمين کتاب از مجموعه نوشته «جي کي رولينگ» از روز 31 جولاي منتشر شد و در عرض سه روز رکورد سرعت در فروش کتاب طي يک دهه اخير را شکست.