صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۳ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رکورد شکنی باکس آفیس برادوی در 2016

رکورد شکنی باکس آفیس برادوی در 2016

به دليل نمايشهايي مثل بلاک باستر توقف ناپذير ساخته لين مانوئل ميراندا که «شير شاه» را بعد از سه سال صدرنشيني کنار زد، برادوي سال خوبي را پشت سر گذاشت.
به دليل نمايشهايي مثل بلاک باستر توقف ناپذير ساخته لين مانوئل ميراندا که «شير شاه» را بعد از سه سال صدرنشيني کنار زد، برادوي سال خوبي را پشت سر گذاشت.
فروش برادوي در سال 2016 به بيشترين ميزان خود در تاريخ رسيد و نمايش داغ «هميلتون» که تکت هاي ويژه اش با قيمت هايي بالاي هزار دالر به فروش ميرفتند، سوخت تازه اي بود که موتور اقتصادي برادوي را به گردش درآورد.
با استناد به ارقامي که توسط سازمان «برادوي ليگ» جمع آوري شده، فروش باکس آفيسي برادوي تا روز بيست و پنج دسمبر که پايان رسمي سال 52 هفته اي برادوي است، به ميزان بي سابقه 1.367 ميليارد دالر رسيد. آمار فروش سال هاي 2015 و 2014 به ترتيب 1.354 ميليارد دالر و 1.362 ميليارد دالر بود.
همانطور که تعجبي هم نداشت، نمايش تاريخي هيپ هاپ لين-مانوئل ميراندا پرفروش ترين نمايش سال بود و توانست با فروش 558977 تکت 105.5 ميليون دالر درآمد کسب کند. اين نتيجه خارق العاده اين مسئله را آشکار مي کند که جدايي بسياري از بازيگران اصلي اين سريال محبوب تاثير زيادي روي درخواست براي خريد تکت هاي آن نداشت. همين مسئله براي درخواست حاميان دونالد ترامپبه منظور بايکوت کردن اين نمايش موزيکال هم صدق مي کند. مدتي پيش مايک پنس معاون ترامپ به تماشاي اجرايي از اين نمايش نشست و در طي آن، يکي از بازيگران به نيابت از تمامي دست اندرکاران نامه اي سرگشاده را خطاب به او خواند که خواستار توجه به حقوق همه در سياست هاي آينده دولت ترامپ مي شد. اين مسئله باعث شد خود ترامپ در توييتر از اين نمايش انتقاد کند و هوادارانش هم بالطبع واکنش نشان دادند.
پيروزي «هميلتون» در بازه تعطيلات رنگي جديد به خود گرفت چون اين نمايش تنها در دو هفته اخير توانست 6 ميليون دالر به جيب بزند. حالا فروش کلي اين نمايش از ماه جولاي سال 2015 تا به حال يعني وقتي که براي نخستين بار در تئاتر ريچارد راجرز روي صحنه رفت، به 142.8 ميليون دالر رسيده است. تنها نمايش ديگري که امسال توانست از مرز 100 ميليون دالر فروش عبور کند، نمايش هميشه جذاب ديزني يعني «شير شاه» بود که 103.2 ميليون دالر فروخت، اما از نظر فروش تکت از «هميلتون» پيشي گرفت و توانست 695017 تکت بفروشد. ظرفيت متفاوت سالن هاي نمايش و بهاي تکت هاي ويژه نمايش ها دليل اصلي تفاوت بين درآمد آن ها بود. «شير شاه» که سال آينده به بيستمين سالگرد خود در برادوي نزديک مي شود، در سه سال گذشته به طور پياپي پرفروش ترين نمايش برادوي بوده است.
با استناد به تعداد تکت هاي فروخته شده، ديگر نمايش پرفروش امسال يک نمايش قديمي بود: «شرير» که حالا چهاردهمين سال خود را پشت سر مي گذارد، با 719608 تکت فروخته شده و 89 ميليون دالر درآمد در رتبه سوم جاي گرفت. چهارمين نمايش پرفروش يکي ديگر از محصولات موزيکال ديزني بود: «علاء الدين» 78.2 ميليون دالر درآمد کسب کرد اما از نظر تعداد تکت هاي فروخته شده با 699143 تکت در رتبه دوم جاي گرفت. «کتاب مورمون» هم ليست پنج نفر اول را کامل کرد با 453124 تکت فروخته شده، 70.6 ميليون دالر در باکس آفيس فروخت. موزيکال جديد اندرو لويد وبر يعني «مکتب راک» با 53.6 ميليون دالر فروش و يک نمايش 28 ساله از همان آهنگساز يعني «شبح اپرا» با 46.2 ميليون دالر ديگر نمايش هاي قدرتمند سال 2016 بودند. احياي نمايش «گربه ها» لويد وبر هم به نسبت نمايشي که فقط از تابستان تا به حال روي صحنه رفته عملکردي خوب از خود نشان داد و 22.2 ميليون دالر فروخت. «نقب زن روي شيرواني» با 41.9 ميليون دالر فروش، «رنگ ارغواني» با 37 ميليون دالر فروش و «پيشخدمت» با 36.9 ميليون دالر فروش از ديگر موزيکال هاي پرفروش امسال بودند.
در حاليکه نمايش هاي موزيکال معمولا پرفروش ترين ها در باکس آفيس برادوي هستند، تعدادي نمايش غيرموزيکال هم عملکرد خوبي داشتند که در صدر آن ها «انسان ها» با 22.2 ميليون دالر فروش بود. نقدهاي فوق العاده و يک جايزه توني بهترين نمايش به «انسان ها» کمک زيادي کردند. اسکات رودين که تهيه کننده اصلي آن نمايش درام بود، پشت دو نمايش غيرموزيکال ديگر قدرتمند امسال هم حضور داشت: «صفحه اول» با 16.5 ميليون دالر فروش و «آزمون سخت» با 11.7 ميليون دالر فروش که هر دو از مجموعه بازيگران پرستاره خود نهايت استفاده را بردند. نمايش «حادثه عجيب سگي در شب» که در دومين و آخرين سال نمايش خود به سر مي برد هم توانست پيش از اتمام کارش در ماه سپتامبر، فروشي قابل احترام معادل 16.5 ميليون دالر به ثبت برساند.
از نمايش هاي فصل جديد که از ماه پاييز روي صحنه رفتند، تا امروز بهترين عملکرد متعلق به موزيکال «ناتاشا، پيِر و ستاره دنباله دار بزرگ سال 1812» بوده که توانسته 11.1 ميليون دالر بفروشد. «داستاني از برانکس» هم تا اينجا خوب ظاهر شده و توانسته در بازه اي هفت هفته اي 5.7 ميليون دالر بفروشد. «اوان هانسن عزيز» هم در شش هفته اولش 5.4 ميليون دالر فروخت.