صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۳ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فلم‌هایی که همه را ناامید کردند

فلم‌هایی که همه را ناامید کردند

از جديدترين ساخته «استيون اسپيلبرگ» تا فلمهايي با حضور ستارههاي سرشناس هالييودي را ميتوان در فهرست نااميدکنندهترين فلمهاي سال 2016 ديد.
به نقل از ورايتي، سال 2016 از بسياري جهات سالي سخت براي هاليوود بود، از تعداد غيرمعمول سينماگراني که فوت کردند تا انتخاب «ترامپ» به عنوان رئيس جمهور که موجي از نااميدي را در ميان هاليووديهاي عمدتا مخالف او ايجاد کرد. گيشه سينماها نيز عليرغم آن که به لطف محسولات ديزني سال رکوردشکني را پشت سرگذاشت، اما با شکستهاي بزرگ تجاري نيز همراه بود. با تعداد معدودي استثناء چون انيميشن «در جستنجوي دُري»، آثار مخرب اصرار هاليوود به ساخت دنبالههاي سينمايي به تدريج احساس ميشود و آمارهاي امسال نشان داد هالييود با کمتر مجال دادن به داستانهاي اورجينال و جديد در واقع در حال نابود کردن خلاقيت و نگاههاي متنوع در بزرگترين بازار سينماي جهان است. در زير نگاهي خواهيم داشت به بزرگترين ناکامان هاليوودي در سال 2016:
«BFG » يا غول بزرگ مهربان
فروش آمريکا: 55.5 ميليون دالر
اقتباس «استيون اسپيلبرگ» از مجموعه رمانهاي محبوب «غول بزرگ مهربان» نوشته «رول دال» به يکي از بزرگترين شکستهاي سينمايي «اسپيلبرگ» بدل شد. شايد اصليترين دليل شکست اين فلم را بتوان ناتواني فلم  براي جذب مخاطب خاص از ميان کودکان، بزرگسالان و يا طرفدارن «هري پاتر» دانست.
بسيياري از عناصر عجيب و غريب داستان نيز براي جذاب جلوهدادن طرح داستان حذف شده بودند و در نهايت فلم نتوانست به اهداف بزرگ کمپاني ديزني دست يابد. اين فلم با بودجه 140 ميليون دالري به فروش جهاني 178 ميليون دالر در پايان اکران رسيد.
مردان ايکس: آخرالزمان
فروش آمريکا: 155 ميليون دالر
در حالي که بسياري از منتقدين پيکان انتقادات خود را به سمت دو فلم «بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت» و «جوخه انتحار» نشانه رفتند، اما ميتوان گفت بدترين فلم کاميک بوک سال 2016 فلم «مردان ايکس: آخرالزمان» به کارگرداني «برايان سينگر»  بود که در واقع چيزي شبيه به مونتاژي بيپايان از صحنههاي انفجار بود. اگر مجموعه فلمهاي «مردان ايکس» که حالا داراي 9 قسمت است ميخواهد پس از کنارهگيري «هيو جکمن» به بقاي خود ادامه دهد، بايد خون تازهاي به آن در مقابل و پشت دوربين تزريق شود.
مرد شکارچي: جنگ زمستاني
فروش آمريکا: 48 ميليون دالر
تنها در سينماي مردمحور هاليوود ممکن است دنبالهاي از فلم «سفيد برفي» بدون حضور قهرمان قسمت اول آن يعني «کريستين استوارت» ساخته شود. بدتر آن که در اين دنباله سينمايي شخصيتها مدام از شخصيت سفيدبرفي نام ميبرند، در حالي که تماشاگر هيچگاه در فلم آن را نميبيند.
افسانه تارزان
فروش آمريکا: 126.6 ميليون دالر
«ديويد يتس» نيز نتوانست موفقيتش با مجموعه فلمهاي «هري پاتر» را با فلم «افسانه تارزان» تکرار کند. اين فلم که با بودجه 180 ميليون دالري ساخته شد، در نهايت به فروش جهاني 356 مييلون دالر دست يافت و بسياري از کارشناسان معتقدند «افسانه تارزان» بايد حداق 400 ميليون دالر ميفروخت تا بتوان ساخت اين دنباله  سينمايي را قابل توجيه تلقي کرد.
روز استقلال: رستاخيز
فروش آمريکا: 103 ميليون دالر
ساخت دنباله سينمايي فلم موفق «روز استقلال» پس از 20 سال توسط کمپاني فاکس قرن بيستم آن هم بدون حضور ستاره اصلي آن يعني «ويل اسميت» ريسک بزرگي بود که چندان جواب نداد و اين سوال قديمي را مجددا مطرح کرد که حضور ستارهها در هاليوود چقدر اهميت دارد؟
آليس آنسوي شيشه
فروش آمريکا: 77 ميليون دالر
يکي ديگر از دنبالههاي ناموفق سينمايي در سال 2016 فلم «آليس آنسوي شيشه» بر اساس داستانهاي نوشته «لوئيس کرول» بود، اما مخاطبان ديگر علاقهاي به دنبال کردن «آليس در سرزمين عجايب» نداشتند. اين دنباله سينمايي غيرضروري موجب شد «جاني دپ» نيز جذابيت جادويي خود را در اين مجموعه فلم از دست بدهد.
ماني مانستر
فروش آمريکا: 41 ميليون دالر
در حالي که فلم «ماني مانستر» به کارگرداني «جودي فاستر» بر اساس يک داستان اورجينال و جديد ساخته شده بود، اما در سال 2016 حتي داستانهاي جديد نيز طوري به نظر ميرسند که گويي آنها را قبلا ديده و شنيدهايم. ميتوان گفت اين فلم با بازي «جوليا رابرتس» و «جورج کلوني» شايستگي استقبال بيشتري از سوي مخاطبان را داشت.
شيطان نئوني
فروش آمريکا: 1.3 ميليون دالر
فلم «شيطان نئوني» را ميتوان ناخوشايندترين فلم سال دانست. فلم به کارگرداني «نيکلاس وندينگ رفين» ثابت کرد گاهي يک ريسک ميتواند به چه شکست بزرگي تبديل شود. پس از نمايش آغازين در جشنواره فلم کن، با هو شدن از سوي برخي مخاطبان همراه بود. اين فلم که با بودجه 7 ميليون دالري ساخته شد، با مجموع فروش جهاني 3.4 ميليون دالر يک فلم نااميدکننده را در کارنامه سينمايي اين کارگردان دنمارکي ثبت کرد.