صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۳ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حراج زیرقیمت شاهکار داوینچی

حراج زیرقیمت شاهکار داوینچی

دولت پولند تابلوي «بانويي با قاقم» داوينچي را به عنواني بخشي از يک مجموعه هنري به ارزش 100 ميليون يورو (104 ميليون و 600 هزار دالر) خريداري کرد.
«بلومبرگ» نوشت: نقاشي «بانويي با قاقم» که از معروفترين شاهکارهاي هنري «لئونادرو داوينچي» هنرمند بزرگ ايتاليايي است، در يک حراجي به قيمت بسيار پايينتر از ارزش واقعياش به دولت کشور پولند فروخته شد.
 در اين حراجي آثار هنري ارزشمندي عرضه شدند که در واقع بيش از دو ميليون دالر ميارزند. تابلويي از «رامبراند ون ريجن»، ديگر نقاشي حراجشده بود که ارزش آن 37 ميليون و 900 هزار دالر تخمين زده شده است.
 خالق «لبخند ژکوند» تابلوي «بانويي با قاقم» را در سال 1490 خلق کرد. در حال حاضر تنها 14 نقاشي از «داوينچي» در دنيا وجود دارد و گفته ميشود کيفيت اين تابلو که حالا از آن پولنديهاست، از «موناليزا» هم بهتر است.  «ناجي جهان» گرانترين نقاشي از اين هنرمند و نابغه رنسانسي است که در سال 2013 به قيمت 127 ميليون و 500 هزار دالر چوب حراج خورد.
 «لئوناردو داوينچي» متولد سال 1452 ميلادي در فلورانس ايتاليا بود و در مدت 67  سال از عمر خود، صدها اثر هنري را که مشهورترين آنها تابلوي «موناليزا» يا «لبخد ژکوند» است، خلق کرد.
 هرچند بيشتر شهرت «داوينچي» بهدليل خلق دو شاهکار نقاشي جهان، يعني «شام آخر» و «موناليزا» است، اما او علاوه بر تبحر در نقاشي، در مجسمهسازي، طراحي و مهندسي بناهاي تاريخي نيز يک استاد بود. او براي طرحهاي خود بهوسيله خط معکوس، يادداشتهايي را نوشته که فقط آنها را در آيينه ميتوان خواند.
 مقالات «داوينچي» شامل تعداد بسيار زيادي از اختراعات عملي و قابل اجرا و غيرعملي شامل آلات موسيقي، پمپهاي هيدروليک، توپهاي بخار، سپرهايي خاص و ... است. ديگر اختراعات او شامل مسلسل، بادسنج، ساعت است.