صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۳ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ستارگانی که در سال 2016 خاموش شدند

 ستارگانی که در سال 2016 خاموش شدند

سال 2016 نيز همچون هر سال با درگذشت تني چند از چهرههاي برجسته سينماي جهان در عرصههاي مختلف همراه بود.
با مروري بر فهرست سينماگراني که در سال 2016 از ميان ما رفتند به اين نکته برميخوريم که امسال درگذشت عباس کيارستمي نه تنها براي سينماي ايران بلکه براي سينماي جهان ضايعهاي بزرگ بود تا جايي که اغلب جشنوارهي معتبر جهان،ويژه برنامههاي براي اين کارگردان سرشناس برپا کردند.
اين کارگردان، فلمنامهنويس، شاعر و عکاس ايراني که به واسطه مجموعه آثارش از جمله فلم برنده نخل طلاي «طعم گيلاس» و نگاه خاصاش از شناختهشدهترين چهرههاي سينماي ايران در عرصه جهاني به شمار ميرفت، چند عمل جراحي در ناحيه روده در ايران داشت و سپس براي مراحل درمان به فرانسه رفت و در تاريخ 4 جولاي 2016 در سن 76 سالگي در فرانسه از دنيا رفت. کيارستمي در کارنامهي فلمسازياش ساخت فلمهاي کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفريح»، «تجربه»، «دو راه حل براي يک مساله» و .. و فلمهاي بلند «گزارش» 1356، «اوليها» 1362، «خانهي دوست کجاست؟» 1365، «مشق شب» 1366، «کلوزآپ، نماي نزديک» 1368، «زندگي و ديگر هيچ» 1370، «زير درختان زيتون» 1373، «طعم گيلاس» 1376، «باد ما را خواهد برد» 1377، «ABC آفريقا» 1379 را دارد.
وي در طول دوران فعاليت هنري خود بيش از 80 جايزه بينالمللي دريافت کرد و مورد تمجيد منتقدين بينالمللي قرار گرفت و کمتر از يک هفته پيش از درگذشتش از سوي آکادمي اسکار براي عضويت در شاخه کارگرداني اين نهاد سينمايي دعوت شده بود.
«آندري وايدا»، فلمساز سرشناس پولندي در تاريخ 9 اکتبر 2016 بر اثر نارسايي ريوي و پس از چند روز کما، در سن 90 سالگي درگذشت.
او را از برجستهترين اعضاي مکتب فلمسازي پولند، ميدانند که در سال 1999 جايزه اسکار افتخاري را براي «پنج دهه کارگرداني درخشان» دريافت کرد، چهار فلم اين کارگردان نامآور «سرزمين موعود» (1975)، «دوشيزگان ويلکو» (1979)، «مرد آهنين» (1981) و «کاتين» (2007) نامزد بهترين فلم خارجي اسکار شدهاند و امسال نيز با فلم «پستصوير» اخرين ساخته اين کارگردان کهنهکار نماينده پولند در اسکار خارجي است.
«کانال»، «خاکستر و الماس»، «چشمانداز پس از جنگ»، «عروسي»، «مرد مرمرين»، «رهبر ارکستر»، «دانتون» و «کورژاک» از جمله ديگر آثار برجسته اين کارگردان برجسته سينماي جهان است.
«اتوره اسکولا» استاد سينماي ايتاليا و از پيشگامان سينماي ايتاليا طي سه دهه اخير روز 19 جنوري 2016 در سن 89 سالگي به سبب مشکلات قلبي و عروقي در شهر رم درگذشت.
از مهمترين آثار اين کارگردان مطرح ايتاليايي ميتوان به فلم «يک روز بخصوص» محصول سال 1977 با بازي «مارسلو ماسترياني» و «سوفيا لورن» اشاره کرد که موفق به کسب جايزه گلدن گلوب و نامزدي در جوايز اسکار شد.
وي همچنين کمدي درام «ما همگي همديگر را خيلي دوست داشتيم» را در سال 1974 درباره مبارزه سه پارتيزان براي آزادي ايتاليا نويسندگي و کارگرداني کرد که اين فلم موفق به کسب جايزه اصلي جشنواره مسکو شد و پس از آن فلم «خوب، بد و زشت» در جشنواره فلم کن جايزه بهترين کارگرداني را براي اين سينماگر ايتاليايي به ارمغان آورد.
«باد اسپنسر»، بازيگر ايتاليايي که به «پا گنده» معروف بود نيز امسال در تاريخ 31 اکتبر در سن 86 سالگي درگذشت. «اسپنسر» بيشتر به خاطر حضور در فلمهاي سبک وسترن اسپاگتي همراه با «ترنس هيل» شهرت داشت، وي مدرک دوکتراي حقوق داشت. او پيش از روي آوردن به سينما، شناگري حرفهاي بود. «اسپنسر» با حضور در رشتههاي شنا و واترپولو توانست به المپيکهاي ملبورن و هلسينکي راه يابد. او اولين ايتاليايي بود که توانست شناي صدمتر آزاد را در کمتر از يک دقيقه طي کند. «مايکل چيمينو» کارگردان فلم معروف «شکارچي گوزن» نيز روز دوم جولاي 2016  در سن 77 سالگي درگذشت. وي کار خود را در سال 1974 با ساخت فلم «تاندربولت و لايتفوت» (رعد و برق) با بازي «کلينت ايستوود» و «جف بريجز» آغاز کرد و سپس در سال 1987 معروفترين فلمش را با عنوان «شکارچي گوزن» که به موفقيت فراواني نزد منتقدين و در گيشه دست يافت، پنج جايزه اسکار شامل جايزه بهترين فلم و کارگرداني را براي او به ارمغان آورد و نام «چيمينو» را در ميان برترين کارگردانان موج نوي سينماي آمريکا سرزبانها انداخت.
از ديگر ساختههاي «چيمينو» ميتوان به «ساعات نااميدي»، «سيسليها» و همچنين  «دروازه بهشت» اشاره کرد، فلمي که در ابتدا توجهي به آن نشد اما به مرور مورد توجه منتقدان قرار گرفت.
«ژاک ريوت» از مهمترين چهرههاي موج نوي سينماي فرانسه روز 29 جنوري 2016 در سن 87 سالگي از دنيا رفت. وي به همراه چهرههايي چون «فرانسوا تروفو»، «ژان-لوک گدار»، «اريک رومر» و «کلود شابرول» از پيشگامان موج نوي سينماي فرانسه بودند که همگي فعاليت خود را با نوشتن نقد در مجله معروف «کايه دو سينما» که از آن به عنوان معرف و بنيانگذار سينماي موج نوي فرانسه ياد ميشود، آغاز کردند.
«گاي هميلتون» کارگردان انگليسي چهار قسمت از مجموعه فلمهاي «جيمز باند» نيز يکي ديگر از چهرههاي سينمايي بود که امسال در سن 93 سالگي از دنيا رفت. «هميلتون» بيشتر براي ساخت چهار فلم «پنجه طلايي»، «زندگي کن و بگذار بميرد»، «مردي با تپانچه طلايي» و «الماسها ابدي هستند» از سري فلمهاي «جيمز باند» شناخته ميشود. وي روز 20 اپريل درگذشت.
«آلن ريکمن» بازيگر معروف فلمهاي مانند «هري پاتر» از مهمترين چهرههاي عرصه بازيگري بود که امسال در 69 سالگي درگذشت. وي براي بازي در نقش شخصيتهايي چون پروفسور اسنيپ در «هري پاتر» و هانس گروبر در «جان سخت» يکي از محبوبترين بازيگران سينماي بريتانيا محسوب ميشد. از ديگر آثار اين بازيگر سرشناس ميتوان به «عقل و احساس» و «مايکل کالينز» اشاره کرد که براي هر دو فلم نامزد جايزه بفتا شد.
مرگ «آنتوان يلچين» بازيگر 27 ساله هاليوودي متولد روسيه يکي از عجيبترين مرگهاي امسال بود، اين بازيگر جوان که در فلم «پيشتازان فضا» (محصول 2009) و «پيشتازان فضا، به سوي تاريکي » (2013) نقش «پاول چخوف» را بازي ميکرد، بر اثر خلاص شدن موترش روي شيب تند جاده کنار خانهاش در منطقه استوديو سيني لسانجلس، به تيرک پستي و حصارها کوبيده شد و به فاصله کوتاهي درگذشت.
از ديگر سينماگران برجستهاي که امسال نقاب در چهره خاک کشيدند ميتوان به «مدلين لهبو» بازيگر فرانسوي فلم معروف «کازابلانکا»، «داگلاس اسلوکام»، فلمبردار نامزد اسکار سه فلم اول مجموعه «اينديانا جونز»، «ايب ويگودا» بازيگر آمريکايي نقش «سالواتوره تسيو» در فلم «پدرخوانده»، «رابرت وان» بازيگر نامزد اسکار آمريکايي، «بيل نون» بازيگر مجموعه فلمهاي «مرد عنکبوتي»، «شارمين کار» بازيگر فلم «اشکها و لبخندها»، «جرج کندي» بازيگر کهنهکار هاليوودي فلم «لوک خوش دست» و «ميشله مورگان» اولين برنده جايزه بازيگري جشنواره کن اشاره کرد.