صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

سه شنبه ۸ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پرفروش‌ترین‌های سینمای جهان در سال ۲۰۱۶

پرفروش‌ترین‌های سینمای جهان در سال ۲۰۱۶

سال 2016 ميلادي با ادامه فروش چشمگير فلمهاي در عصه جهاني و ثبت رکوردهاي متنوع همراه بود و در مجموع سه فلم توانستند به فروش جهاني بيش از يک ميليارد دالر دست يابند.
در فاصله يک هفته به پايان سال ميلادي، نگاهي مياندازيم به فلمهايي که امسال بيشترين فروش را در گيشه جهاني سينما به ثبت رساندند.
فلم «کاپيتان آمريکا: جنگ داخلي»؛ محصول کمپاني ديزني با فروش جهاني 1.153 ميليارد دالر، پرفروشترين فلم سال 2016 نام گرفت و خيلي بعيد است در يک هفته منتهي به سال جديد ميلادي فلمي بتواند به اين رکورد فروش دست يابد. اين فلم ابرقهرماني که محصول استوديو مارول کمپاني ديزني است، 408 ميليون دالر از مجموع فروش خود را در آمريکاي شمالي و 745 ميليون نيز در گيشه بينالمللي کسب کرد.
در مکان دوم پرفروشترين محصولات سينمايي سال 2016 انيميشن «در جستجوي دُري» محصول استوديو پيکسار کمپاني ديزني قرار دارد که با اکران خود در سطح جهان فروش 1.021 ميليارد دالر را رقم زد.
اين انيميشن سهبعدي اولين محصول کمپاني ديزني پس از سال 2010 و انيميشن «داستان اسباب بازي 3» است که به فروش بالغ بر ميليارد دالر دست يافته و رکورد فروش آغازين انيميشن در تاريخ سينماي آمريکا را نيز در اختيار دارد. اين فلم که دنباله انيميشن معروف «در جستجوي نمو» است، 486 ميليون دالر از فروش خود را در آمريکالي شمالي و 541 ميليون دالر آن را در ساير کشورهاي جهان به دست آورده است. «در جستجوي دُري» پس از «منجمد»، «مينيونها» و «داستان اسباببازي 3» و بالاتر از «زوتوپيا» در مکان سوم پرفروشترين انيميشنهاي تاريخ سينما قرار دارد.
در مکان سوم موفقترين فلمهاي گيشه سينماي جهان در سال 2016 نيز يک انيمشن ديگر به نام «زوتوپيا» قرار درد که با فروش 1.023 و با اختلاف اندک با «در جستجوي دُري» ايستاده است. اين انيميشن که محصول استوديو انيميشن والت ديزني است، در 11 بخش جوايز بينالمللي انيميشن «آني» نامزد شده و به همراه «در جستجوي دُري» در فهرست کوتاه اسکار انيميشن نيز قرار دارد.
 فلم-انيميشن «کتاب جنگل» نيز که بر اساس انيميشن معروف و کلاسيک 1967 و به کارگرداني «جان فاوارو» ساخته شد نيز چهارمين فلم پرفروش سال 2016 با فروشي بالغ بر 966 ميليون دالر قرار دارد تا بدين ترتيب چهار فلم اول در فهرست 10 فلم پرفروش سال همگي از محصولات ديزني و استوديوهاي وابسته به آن باشد.
رتبه پنج اين فهرست هم به انيميشن «زندگي مخفيانه حيوانات خانگي»  اختصاص دارد که در سال جاري ميلادي به فروش 875 ميليون دالر دست يافت. کمدي انيميشن ماجراجويانه و سهبعدي «زندگي مخفيانه حيوانات خانگي» در مجموع 368 ميليون دالر از محل سينماهاي آمريکاي شمالي و بيش از 506 ميليون دالر نيز در ساير کشورهاي جهان فروخت. حضور چهار فلم از دنياي انيميشن (با احتساب کتاب جنگل) در ميان پنج فلم پرفروش سال 2016 حاکي از اوج دوران موفقيت و استقبال جهاني از سينماي انيميشن در سالهاي اخير است.
کمپاني ديزني امسال به رکورد بيسابقه فروش سالانه 7 ميليارد دالر در گيشه جهاني دست يافته و اين اولين سالي است که هر يک از شرکتهاي زير مجموعه کمپاني ديزني شامل ديزني، استوديو انيميشن والت ديزني، استوديو انيميشن پيکسار، مارول استوديو و لوکاسفلم، يک فلم را روانه سينماهاي جهان کردهاند. همچنين اين کمپاني تاکنون رکورد فروش سالانه در تاريخ سينماي آمريکا (2.7 ميليارد دالر) و کورد تاريخي فروش يک کمپاني در گيشه بينالملل (4.28 ميليارد دالر) را نيز در دست دارد.
مجموعه فلمهاي «هري پاتر» محصول کمپاني «برادران وارنر» نيز با اکران فلم «هيولاهاي شگفتانگيز و زيستگاه آنها»به دومين مجموعه فلمي تبديل شد که مجموع فروش آن به رقمي بالغ بر 8 ميليارد دالر ميرسد. «هيولاهاي شگفتانگيز و زيستگاه آنها» که هماکنون در اکران است تا به امروز 720 ميليون دالر در گيشه جهاني فررخته است.